Poszukiwani i poszukiwacze

W dniu 20 września 2022 r. ostrowieccy policjanci zatrzymali 23-letniego mieszkańca gminy Bałtów. Mężczyzna był poszukiwany na podstawie nakazu doprowadzenia wydanego przez Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim. W więziennej celi ma on do spędzenia karę 6 miesięcy pozbawienia wolności za jazdę w stanie nietrzeźwości.

W dniu 18 września 2022 r., kilka minut po godz. 2, dyżurny ostrowieckiej komendy otrzymał informację, że w jednym z bloków na osiedlu Rosochy ktoś hałasuje na klatce schodowej. Po przybyciu na miejsce Policjanci z Ogniwa Patrolowo -Interwencyjnego ruszyli w pościg za uciekającym mężczyzną, który biegnąc wyrzucił swój portfel. Po chwili został on zatrzymany, a jego zguba zabezpieczona.

-Jak się okazało 19-latek w portfelu posiadał kilka porcji białego proszku, wstępnie zidentyfikowanego jako amfetamina –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Kolejno w trakcie sprawdzania w bazach policyjnych wyszło na jaw, że był on poszukiwany na podstawie nakazu doprowadzenia wydanego przez Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim celem odbycia kary 15 dni pozbawienia wolności za dokonaną kradzież. Ponadto był on poszukiwany także na podstawie kilku zarządzeń wydanych przez różne prokuratury w całym kraju celem ustalenia miejsca pobytu.

Wkrótce młody ostrowczanin trafi do zakładu karnego, gdzie odbędzie zasądzoną karę. Dodatkowo za posiadanie narkotyków grozić mu może do 3 lat pozbawienia wolności.

-Od 1 stycznia 2022 roku policjanci z Zespołu Poszukiwań z Wydziału Kryminalnego ostrowieckiej komendy zrealizowali łącznie 345 spraw poszukiwawczych –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Specyfika służby w Zespole Poszukiwań wymaga dużego zaangażowania, a często nawet poświęcenia na pracę czasu wolnego od służby. Funkcjonariusze nierzadko pracują w trudnych warunkach, narażając swoje życie i zdrowie. Często zdarza się, że swoje czynności wykonują na terenie innych powiatów naszego garnizonu, ale także w innych miastach wojewódzkich. Funkcjonariusze podczas wykonywania codziennych czynności spotykają się z osobami, które aby uniknąć zatrzymania i kary wykazują się dużą determinacją, ukrywając się w różnych miejscach np. łóżkach, szafach czy też piwnicach. Od początku roku ciężka praca ostrowieckich kryminalnych pozwoliła na zatrzymanie 37  osób poszukiwanych na podstawie listów gończych i 265 na podstawie nakazów doprowadzenia oraz zarządzeń dotyczących ustalenia miejsca pobytu osób poszukiwanych.

Ogromnego zaangażowania wymagają również od policjantów z Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Osób czynności związane z poszukiwaniem osób zaginionych. Zwłaszcza te tzw. 1 poziomu, kiedy z okoliczności zaginięcia wynika, iż istnieje realne zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby zaginionej. W tym roku w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim zrealizowano łącznie 43 sprawy dotyczące zaginięć.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.