Baza trafiła do MZK. Nie będzie podwyżki cen biletów

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta jednogłośnie podjęto uchwałę dotyczącą wydzierżawienia nowej Bazy Operatora Transportu Publicznego Miejskiemu Zakładowi Komunikacji Sp. z o.o.
Tym samym oficjalnie przekazano spółce miejskiej świeżo oddany kompleks przy ul. Jana Samsonowicza. Przeprowadzka przewoźnika na nowe miejsce działalności ma nastąpić do końca października. – Historia w Ostrowcu Świętokrzyskim zatoczyła koło, bowiem baza przy Alei Jana Pawła II powstała w roku 1956, a teraz po blisko 70 latach przyszedł moment, aby zaprezentować nowy obiekt dedykowany transportowi miejskiemu- mówi prezydent Jarosław Górczyński.


Koszt budowy bazy to 11 mln 835 tys. zł, z czego dofinansowanie ze środków zewnętrznych sięgnęło 70%. Nowa droga od ronda do bazy to kolejne blisko 5 mln zł.
W nowej bazie znajdują się trzy obiekty: budynek warsztatu, myjni i administracji. W przestrzeni nowej siedziby MZK są również drogi wewnętrzne i place manewrowe asfaltowe, stanowiska autobusowe betonowe, chodniki, place dla podróżnych, przyłącza, oświetlenie, ogrodzenie, kompleksowy monitoring, system WIFI, systemy kontroli dostępu, p.poż., zagospodarowanie terenów zielonych. W pobliżu bazy poprawiono również drogi dojazdowe, wybudowano również infrastrukturę park&ride oraz bike&ride.
– Projekt „Ekologiczny Transport Miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim” jest realizowany obecnie w czterech etapach – mówił wiceprezydent Dominik Smoliński. -Jednak przed nami kolejne rozdania funduszy związanych z Polską Wschodnią, tam będziemy chcieli przygotować się na etap piąty, nie obejmujący już autobusów, gdzie skupimy się na dynamicznej informacji pasażerskiej i ścieżkach rowerowych.
– Miesiąc temu oddaliśmy inwestycję, realizowaną w bardzo ciężkim czasie – mówi Marian Macias, prezes firmy ADMA, wykonawca przedsięwzięcia. Po pierwsze pandemia, a po drugie ceny szybowały z dnia na dzień na naszą niekorzyść.


Podziękowania za zrealizowaną inwestycję złożyli: prezes MZK, Jarosław Kateusz oraz dyrektor ds. technicznych, Stanisław Choinka, którzy zadeklarowali zmiany na lepsze w jakości komunikacji miejskiej.
Trzeba pamiętać, że we wrześniu pojawić się ma w Ostrowcu Świętokrzyskim również 6 autobusów hybrydowych marki Solaris. W październiku flotę autobusów zasili 9 pojazdów z niskoemisyjnym silnikiem diesel marki MAN. Z początkiem roku 2023 na ulicach miasta pojawi się 8 autobusów elektrycznych marki MAN wraz z ładowarkami oraz stacją trafo.
– Nie będzie podwyżki cen biletów – deklarował prezydent Jarosław Górczyński. Kwota 1,50 zł jest co prawda symboliczna, ale płacąc mamy możliwość wymagania. Wraz nową bazą i nowymi autobusami pojawi się zupełnie nowy rozkład jazdy, dopasowany do potrzeb mieszkańców. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.