Mural łączy mieszkańców

„Razem możemy więcej” to hasło, które zdobi mural wykonany przez mieszkańców przy blokach socjalnych na ul. Siennieńskiej, na osiedlu „Gutwin”. To kolejna inicjatywa zrealizowana wraz z Organizatorami Społeczności Lokalnej, działającymi w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim – Dorotą Struską, Magdaleną Kłys i Katarzyną Kozińską.

-Inicjatywa narodziła się z pomysłu społeczności lokalnej w blokach socjalnych. Jest to inicjatywa, która pokazuje wspólne działania i to, że ta społeczność chce coś zrobić dla siebie, dla innych, dla najbliższego otoczenia. Pomysł narodził się wśród dzieci, żeby to otoczenie ożywić, sprawić aby żyło się tu lepiej. Mural to wspólne dzieło mieszkańców – mówiła Dorota Struska.

W uroczystej prezentacji muralu uczestniczyli ci, którzy na co dzień wspierają inicjatywy OSL – Magdalena Salwerowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Łukasz Dybiec, dyrektor Zakładu Usług Miejskich oraz członek zarządu powiatu, Justyna Traczyńska, kierownik z ZUM-u, Robert Rogala radny powiatowy oraz przewodniczący Rady Osiedla „Gutwin”, a także mieszkańcy, w tym licznie przybyłe dzieci.

Mural powstał przy współpracy ostrowieckiego Biura Wystaw Artystycznych z dyrektor Justyną Ładą, dzięki któremu udało się zrzucić rzutnikiem projekt. Mural został pomalowany na biało, a na nim są koła zębate, symbolizujące spójność w czynieniu dobra. Jedno tchnięte pozytywnym działaniem koło, napędza kolejne i tak tworzą się pozytywne działania aktywizujące mieszkańców bloków.

-Chcemy, aby ten mural przypominał mieszkańcom o wspólnocie i pobudzał w nich dobrą energię do podejmowania kolejnych działań na rzecz miejsca, w którym żyją – mówią Organizatorzy Społeczności Lokalnej.

Nie jest to pierwsza inicjatywa realizowana tu przy współpracy mieszkańców i OSL. Działania prowadzone są od stycznia br. Były wspólne zabawy i spotkania integracyjne, wspólnie wypracowany pomysł ze zlewnią, do której mieszkańcy mogą wylewać nieczystości, porządkowanie terenów wokół bloków, nasadzenia wiosennymi kwiatami. Wszystkie te działania mają jeden cel – aby mieszkańcy sami tworzyli i dbali o swoje otoczenie.

Pozytywne efekty współpracy dostrzegają -dyrektor MOPS, Magdalena Salwerowicz, która wprowadziła tę nową formę aktywności mieszkańców poprzez OSL w działania wspierające oraz dyrektor ZUM -u, Łukasz Dybiec, który doskonale zna problemy społeczności bloków socjalnych.

-Podejmowanie wspólnych działań wzmacnia poczucie jedności i chęci kreowania wizerunku otoczenia, w którym mieszkańcy żyją na co dzień. To efekt współpracy, która jest bardzo ważna. Te zmiany widać, one realizują się małymi krokami, ale są efekty i to bardzo cieszy. Mam nadzieję, że tych inicjatyw będzie więcej , a mieszkańcy będą odczuwać ich pozytywne efekty w codziennym życiu – przyznaje dyrektor ZUM -u, Łukasz Dybiec.

Podczas spotkania był czas na rozmowy, wspólną zabawę i prezentacje artystyczne. Najmłodsze mieszkanki pięknie zaprezentowały taniec „Belgijka”, za co zostały nagrodzone gromkimi brawami. Uczestnicy podjęli się nie lada zadania -wspólnego wybudowania wieży z pionowych klocków i sznurka, co w zgranej drużynie poszło bardzo gładko. Mieszkanki częstowały pysznymi ciastami. Pełna życzliwości, rodzinna atmosfera udzieliła się wszystkim. I o to chodziło! Mieszkańcy dziękowali zaproszonym gościom za współpracę. Słowa wdzięczności kierowali też do radnego Marka Giemzy, za udostępnienie terenu, na którym znajduje się mural. Specjalne podziękowania od dzieci odebrał dyrektor ZUM -u, Łukasz Dybiec za wspieranie tworzonych inicjatyw. Mural sprawia radość, podnosi na duchu i przypomina, że „Razem możemy więcej”.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *