Ostrowiec Świętokrzyski zyska obwodnicę w ciągu drogi krajowej nr 9

W dniu 3 października 2022 r., w Jacentowie, minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk podpisał Program inwestycji dla obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego – droga krajowa numer 9 Rudka – Jacentów. Nową drogą mamy pojechać już w 2027 roku. W tym miesiącu ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji.

-Droga krajowa nr 9 Radom – Ostrowiec Świętokrzyski – Opatów – Rzeszów stanowi fragment ważnego połączenia zapewniającego dojazd do południowo-wschodniej części kraju –poinformowała Małgorzata Pawelec –Buras z kieleckiego oddziału GDDKiA. Nie tylko autostrady A4, ale również przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku. Realizacja planowanej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego pozwoli skrócić czasu przejazdu w ruchu tranzytowym i poprawić warunki przejazdu. Przyniesie również poprawę jakości życia mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego poprzez wyprowadzenie tranzytu, usprawnienie komunikacji lokalnej, a także poprawę bezpieczeństwa ruchu kołowego i pieszego. Przyczyni się także do poprawy rozwoju infrastruktury komunikacyjnej województwa świętokrzyskiego. 

Obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu DK9 na odcinku Rudka – Jacentów będzie miała długość ok. 12,9 km i biec będzie po nowym śladzie. Zaprojektowana zostanie droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o przekroju 2+1. Planowana jest przebudowa dróg i ulic poprzecznych oraz budowa dodatkowych jezdni umożliwiających obsługę terenów przyległych i połączenie z istniejącą siecią dróg. Obwodnica rozpocznie się w Rudce na istniejącej DK9, dalej pobiegnie nowym śladem, omijając Ostrowiec Świętokrzyski od strony zachodniej i południowej do Jacentowa, włączając się do DK9. Przewidziano m.in. budowę dwóch węzłów drogowych (w Rudce i Miłkowie), dwóch skrzyżowań (w Szewnie i Jacentowie), sześciu mostów, dwunastu wiaduktów, dwóch tuneli z przejściami dla pieszych, ekranów akustycznych, a także przejść dla zwierząt. 

Inwestycja realizowana będzie w systemie tradycyjnym – w pierwszej kolejności planowane jest ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie nowej drogi i uzyskanie decyzji ZRID.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *