Udawali prokuratora i policjanta

W dniu 11 października 2022 r. ostrowieccy policjanci otrzymali informację, że ok. godz. 13 do małżeństwa 82- i 84-latków zadzwonił nieznajomy mężczyzna, który przedstawił się jako prokurator.

-Oszust poinformował swoich rozmówców, że ich oszczędności w banku są zagrożone, gdyż ktoś chce przejąć ich konto –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Następnie poinstruował seniorów, że pod ich dom podjedzie taksówka, która przewiezie ich do banku, gdzie wypłacą zgromadzoną przez siebie gotówkę. Myśląc, że współpracują z organami ścigania, małżonkowie postępowali zgodnie z otrzymanymi od przestępców wskazówkami. Ostatecznie 82- latek udał się do banku, gdzie zrobił zlecenie na wypłatę środków w kwocie 28.000 złotych. Jednakże ostrowczanin wrócił do domu bez gotówki, gdyż ta miała mu zostać wypłacona dopiero następnego dnia. Kolejno w mieszkaniu seniorów pojawił się mężczyzna podający się za policjanta, który miał odebrać pieniądze. Małżeństwo poinformowało fałszywego stróża prawa, że nie udało im się wypłacić zgromadzonych oszczędności. Oszust usłyszał od seniorów również to, że mając wątpliwości co do zaistniałej sytuacji o wszystkim powiadomili swoich najbliższych. Słysząc te słowa, nieznajomy mężczyzna oddalił się z terenu posesji.

Prokuratorzy oraz policjanci nie dzwonią do osób i nie proszą ich o pieniądze, nie pytają o majątek osobisty, a także nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach operacyjnych. Bądźmy pewni, że oszuści będą przekonywać nas, że można zweryfikować ich tożsamość dzwoniąc pod podany przez nich numer telefonu. Pamiętajmy, że dzwoniąc na wskazany numer, po drugiej stronie słuchawki będzie podstawiona osoba, która potwierdzi, że dany „prokurator” jest prawdziwy. Prawdziwe numery telefonów do prokuratury czy policji, są dostępne w Internecie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *