Kolejny poszkodowany podczas wirtualnych zakupów

W dniu 17 października 2022 r. do ostrowieckiej komendy zgłosił się 40–latek, który  poinformował mundurowych, że jego 13-letni córka w dniu 15 października 2022 r. założyła konto na popularnej aplikacji ogłoszeniowej, gdzie wystawiła do sprzedaży odzież. Zamiast zysku zanotowała kilkutysięczną stratę.

-Kolejno za pośrednictwem komunikatora z dziewczyną, skontaktowała się osoba, która wyraziła chęć zakupu rzeczy –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po uzgodnieniu warunków sprzedaży, 13-latka otrzymała trzy wiadomości z  rożnymi linkami. 40-latek oraz jego córka nic nie podejrzewając, otworzyli linki myśląc, że transakcja przebiegła pozytywnie. Dopiero kiedy ostrowczanin otrzymywał wiadomości z informacją, że wniosek kredytowy został odrzucony przez bank, zorientował się, że padł ofiarą cyberprzestępców.

Jak wynika z ustaleń, z jego konta za pomocą kodu Blik ktoś dokonał dziewięć wypłat na łączną kwotę 5.900 złotych.

Trzeba spojrzeć prawdziwe w oczy – coraz więcej osób z własnej winy traci na wirtualnych zakupach. Policjanci apelują więc o rozsądek i zachowanie minimum ostrożności.

 -Gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił, bądź wpłaci pieniądze za sprzedawany przez ciebie przedmiot, a ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie, to może to być oszustwo –dodaje podkomisarz Ewelina Wrzesień. Nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu zapisanego na karcie. To kod zwany CVV2/CVC2 i nadrukowany obok podpisu. Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku, zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz. Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki, powinno wzbudzić twoją czujność. Zwróć uwagę na pisownię w wiadomości – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki.

Oszuści starają się wywierać presję czasową na swe ofiary, aby nie dać im czasu na zastanowienie. Jeśli tak jest w twoim przypadku – niczego nie autoryzuj.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *