11. kwesta na cmentarzu w Opatowie

Kwestę na potrzeby renowacji cennych nagrobków cmentarza parafialnego w Opatowie, organizuje po raz 11. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej (TPZO). Wolontariuszy z puszkami- działaczy TPZO i sympatyków stowarzyszenia można było spotkać przy wejściu na nekropolię już w niedzielę 30 października. Kwesta będzie kontynuowana we wtorek 1 listopada w  godz. 8 -16. 

W 2021 r. podczas jednodniowej zbiórki zebrano 7 tys. 699 zł i 63 grosze oraz 12 euro, 2 eurocenty i 2 korony czeskie. TPZO przeznaczyło te pieniądze na prace konserwacyjne nagrobka Sabiny z Rządkowskich Świerczyńskiej, pochowanej w 1892 r. Oryginalny pod względem artystycznym pomnik nagrobny znajduje się w pobliżu cmentarnej kaplicy, w miejscu gdzie pochowane są także inne osoby z tej rodziny. Nagrobek był przechylony na bok, co groziło jego przewróceniem.

Koszty renowacji pomnika przekroczyły wartość ubiegłorocznej zbiórki, dlatego pieniądze zebrane podczas tegorocznej kwesty uzupełnią brakującą kwotę. Jeżeli uda się zebrać więcej pieniędzy, zostaną one przeznaczone na naprawę kolejnych cennych nagrobków.

TPZO organizuje kwesty na opatowskiej nekropolii od 2009 r. – do tej pory zbiórki odbyły się dziesięć razy. Darczyńcy, odwiedzający cmentarz w uroczystość Wszystkich Świętych wsparli akcję ponad 62 tys. zł. Dzięki tym funduszom oraz środkom finansowym m. in. samorządów, firm i instytucji, w tym Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także potomków pochowanych osób, udało się uratować przed zniszczeniem 13 cennych pomników i płyt nagrobnych, wykonanych głównie z piaskowca.

Najstarsze zachowane na cmentarzu parafialnym w Opatowie nagrobki pochodzą z XIX w. Wiele z nich wpisano do rejestru zabytków.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *