Rodzinne Święto Niepodległości w Krzemionkach

W gościnnych wnętrzach Muzeum Historyczno –Archeologicznego w Rezewacie Krzemionki odbyło się spotkanie w ramach projektu „Ekokreacje wokół Krzemiennego Dziedzictwa” Fundacji Akademii Inicjatywy i Rozwoju.

-Rodzinne Święto Niepodległości to akcja społecznościowa, które realizujemy w ramach projektu „Ekokreacje wokół Krzemiennego Dziedzictwa”. To projekt Fundacji Akademii Inicjatywy i Rozwoju, który od kilku miesięcy jest realizowany na terenie powiatu ostrowieckiego. Działania skoncentrowaliśmy w Sudole,  korzystając z uprzejmości dyrekcji  Muzeum oraz zarządu powiatu ostrowieckiego, którzy udostępniają nam salę, gdzie możemy się spotykać i realizować swoje działania. Święto Niepodległości to dzień, abyśmy upamiętnili wartości dla nas najważniejsze czyli wolność, niepodległość naszej  Ojczyzny, ale też zintegrowali się jako mieszkańcy miejscowości, spędzili wspólnie czas w radosnej, rodzinnej atmosferze z naszymi sąsiadami, krewnymi, znajomymi – mówi prezes Fundacji Sylwia Ojczymek – Mroczek.

Uczestnikami spotkania były osoby, które brały udział w projekcie, a także mieszkańcy Sudołu i okolic oraz zaproszeni  goście  przez uczestników projektu. We wspólne świętowanie 104. rocznicy Niepodległości włączyli się także – poseł Andrzej Kryj, członek zarządu powiatu Agnieszka Rogalińska, przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak, wiceprzewodnicząca Małgorzata Sobieraj oraz wójt gminy Bodzechów Jerzy Murzyn.   

Fundacja działa od marca  2021 roku. Zarejestrowana jest na Sudole i głównie realizuje działania dla tej społeczności, lecz ma tez swoje biuro w Centrum Aktywności Obywatelskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie organizowane są działania dla mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Fundacja obecnie realizuje kilka ważnych projektów m.in. „Aktywni w przyszłość”, działanie realizowane wspólnie z Fundacją Aktywnych Mam, wspierające osoby, które przyjechały z zagranicy, w tym rodziny ukraińskie. Cele Fundacji są bardzo szerokie, a głównymi założeniami jest aktywizacja mieszkańców i wspieranie ich rozmaitych inicjatyw oraz  edukacji. Fundacja jednoczy we wspólnych działaniach  ludzi w różnym wieku pełnych pomysłów. Cały czas prowadzi diagnozę potrzeb społecznych i już szlifuje nowe pomysły na kolejne projekty, które będą aktywizować wspierać i  realizować potrzeby lokalnej  społeczności.

Sobotnie spotkanie na Krzemionkach było okazją do wręczenia nagród najaktywniejszym uczestniczkom projketu. W tym gronie znalazły się: Ewa Wiatrowska, Barbara Płatek, Zofia Rogala, Anna Marszałek, Jnaina Cukierska, Iwona Winiarska, Dominika Misiura oraz Amelia Misiura, Amelia Stefankiewicz, Amelia Siemieniuch, Renata Stankiewicz, Dominika Cembrowska, Nela Cembrowska i Ewa Groszek.

Był też czas na podziękowania za współpracę kierowane do zarządu powiatu i starosty Marzeny Dębniak, władz samorządowych gminy Bodzechów – wójta J. Murzyna oraz posła A. Kryja. W ramach świątecznego spotkania odbyła się gawęda historyczna o kawalerii w wykonaniu przedstawicieli grupy rekonstrukcyjnej – Krzysztofa Dyka i Jerzego Misiury. Byłe też tematyczne zabawy rodzinne, gra terenowa, ognisko integracyjne ze śpiewem pieśni legionowych. Radosne świętowanie Niepodległości trwało do późnych godzin wieczornych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *