Dbają o seniorów i chorych, nie potrzebują węgła, mają dwa razy tańsze oświetlenie

W gminie Ożarów dzieje się wiele dobrego, a to za sprawą burmistrza Marcina Majchera i jego zastępcy Pawła Rędziaka. Dzięki zrealizowanym inwestycjom zyskali mieszkańcy, a także budżet miasta i gminy.

-W odpowiednim momencie rozpoczęliśmy przebudowę oświetlenia ulicznego, które zastąpiliśmy oświetleniem ledowym –mówi burmistrz Marcin Majcher. To nowoczesne, a przede wszystkim energooszczędne oświetlenie, które jest montowane na każdym słupie. Wcześniej lampy znajdowały się na co drugim słupie. Dodatkowo zainstalowany system nowoczesnego oświetlenia wyposażony jest w urządzenie do sterowania napięciem w porze nocnej, co przekłada się na wydatne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Inwestycja okazała się strzałem w przysłowiową dziesiątkę i przyniosła spore oszczędności, zwłaszcza przy horrendalnym, notowanym ostatnio, wzroście cen energii elektrycznej. O ile do tej pory gmina Ożarów płaciła rocznie 800 tysięcy złotych za oświetlenie uliczne, to  w tym roku opłaty powinny zamknąć się w kwocie 300 tysięcy złotych.

Kiedy wokół słyszy się o kłopotach z zaopatrzeniem w węgiel, to gmina Ożarów w ogóle nie potrzebuje węgla. To nie jest kaczka dziennikarska, lecz prawdziwa informacja.

-We wszystkich obiektach użyteczności publicznej, zlokalizowanych na terenie gminy Ożarów, zainstalowaliśmy sieć fotovoltaiczną oraz głębinowe pompy ciepła –mówi burmistrz. Mam tu na myśli szkołę podstawową w Pisarach, Lasocinie, Ożarowie, a także bibliotekę w Lasocinie, hydrofornię i stację wodociągową. Zyskamy na opłatach za energię elektryczną oraz za ogrzewanie tych obiektów.

Władze gminy wygospodarowały na cel środki własne, ale także pozyskały dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Inwestycje drogowe nie były w minionym roku priorytetem, ale i tak udało się zrealizować kilka dróg wiejskich o nawierzchni asfaltowej, a także szlakowej. Niektóre odcinki dróg zostały poprawione, np. w Sobótce. Z Funduszu Dróg Lokalnych zrealizowano drogi o nawierzchni żużlowej, były to drogi dojazdowe do pól. Wielu rolników dysponuje nowoczesnym sprzętem rolniczym, a to wymaga wyższej jakości nawierzchni drogowej.

-Będziemy kontynuowali budowę Centrum Rehabilitacyjno –Opiekuńczego dla osób starszych oraz po operacjach medycznych na terenie gminy Ożarów. Do tej pory udało się przeprowadzić przetarg na budowę tego obiektu.

-Centrum Rehabilitacyjno –Opiekuńcze powstanie w miejscu dawnego biurowca Państwowego Ośrodka Maszynowego w Sobowie –mówi burmistrz. Stary budynek musiał zostać zburzony, a na jego miejscu powstanie obiekt parterowy o powierzchni 1.700 metrów kwadratowych z 12 miejscami stałymi (pobyt całodobowy) oraz 8 miejscami dla osób dochodzących. Zabiegamy o dofinansowanie z zewnątrz na ten cel, ale na pewno zainwestujemy tu także nasze własne środki.

Powstanie takiego obiektu ma swoje głębokie uzasadnienie. Otóż wieś w szybkim tempie się starzeje. Wiele osób starszych (schorowanych, przepracowanych) wymaga fachowej opieki (łącznie z rehabilitacją), której rodziny nie są w stanie im zapewnić. Pobyt w takim centrum będzie częściowo odpłatny w zależności od dochodu. Przedsięwzięcie nie jest nastawione na zysk, ale powstało z myślą o zaspokojeniu społecznego oczekiwania.

W gminie Ożarów funkcjonuje Fundusz Sołecki, który wynosi osiemset tysięcy złotych. Z tych środków będą budowane świetlice wiejskie. Oddano już do użytku świetlicę w Sobowie i Maruszowie, natomiast będzie budowa w miejscowości Zawada. Rozbudowa czeka świetlicę w Tominach, Janowie, Śródborzu i w Grochocicach.

Udanym przedsięwzięciem okazała się budowa Domu i Klubu Seniora w Ożarowie. Powstały Kluby Seniora w Glinianach, Lasocinie, Sobowie, Wyszmontowie, Jakubowicach. Powstanie też Dom Seniora w Sobótce. Stworzone zostaną pomieszczenia sanitarne, gastronomiczne.

-Chcemy w ten sposób wesprzeć naszych seniorów, do których ja sam się zaliczam –mówi burmistrz.

W gminie rozwija się i prężnie działa sieć Kół Gospodyń Wiejskich. W Glinianach cała była szkoła została przystosowana dla potrzeb miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

W dalszym ciągu utrzymywane są na dobrym poziomie placówki oświatowe. Szkoły zostały odpowiednio doposażone w sprzęt do nauki oraz w pomoce naukowe. W gminie działają obecnie cztery szkoły: w Ożarowie, Lasocinie, Pisarach oraz Janowicach.

Władze gminy czynią starania o odmłodzenie swojej służby zdrowia. Wielu lekarzy jest już w wieku emerytalnym. Na chętnych, młodych lekarzy czekają mieszkania i ciekawa praca. Potrzebni są zwłaszcza interniści oraz pediatrzy. Obiekt po byłej aptece przebudowano z myślą o rehabilitacji.

Gmina Ożarów wspiera także klub sportowy, który otrzymuje dotację w kwocie 300 tysięcy złotych rocznie. Drużyna piłki nożnej gra w czwartej lidze.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *