IMGW-PIB zapowiada: śnieg, opady marznące i ślisko na drogach

Dzisiaj w nocy (23/24.11) i jutro (24.11) w ciągu dnia spodziewamy się pierwszych w tym sezonie intensywnych opadów śniegu. Uwaga, warunki na drogach mogą być trudne, będzie ślisko! To zapowiedź Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego.
W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem rozległego układu niżowego (Wisgard) z ośrodkami nad północnym Atlantykiem oraz w rejonie Morza Czarnego (Denise). Na południowym wschodzie kraju zaznaczy się wpływ frontu atmosferycznego. Nadal będzie napływać wilgotne i zimne powietrze polarne morskie.
W godzinach wieczornych strefa opadów śniegu i deszczu ze śniegiem nasunie się od południowego wschodu nad obszar województw lubelskiego i podkarpackiego. W nocy będą się one przemieszczać w kierunku zachodnim i nad ranem dotrą do wschodnich rejonów województwa łódzkiego i śląskiego. Opady będą okresami intensywne, lokalnie spadnie do 10 cm śniegu.
W czwartek (24.11) padać będzie we wschodniej, centralnej oraz południowej części kraju. Na południu i wschodzie spaść może do 8 cm śniegu, a w Karpatach do 10 cm. Od godzin popołudniowych intensywność opadów powinna się stopniowo zmniejszać.
W nocy z czwartku na piątek (24/25.11) opady śniegu będą obserwowane jeszcze miejscami we wschodniej i południowej połowie kraju, ale będą zdecydowanie słabsze. Jedynie wysoko w Beskidach i Tatrach możliwy będzie przyrost pokrywy śnieżnej do 8 cm.
W rejonie występowania opadów śniegu temperatura minimalna w nocy wyniesie od -3°C do 0°C, w ciągu dnia od -1°C do 1°C. Widzialność ograniczona do 200 m. Zalegająca pokrywa śnieżna lub błoto pośniegowe, a miejscami topniejący śnieg oraz opady marznącego deszczu i mżawki będą powodować śliskość na drogach i chodnikach.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *