O problemach ludzkości poprzez sztukę (zdjęcia)

W Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim możemy już oglądać kolejna ważną i zmuszającą do refleksji wystawę „Czarne na białym albo Katastrofa”. Tym razem w czterech salach wystawienniczych zaprezentowana została twórczość Andrzeja Brzegowego, laureata ubiegłorocznego XV Międzynarodowego Salonu Jesiennego.

Jak przyznaje autor wystawa została podzielona na cztery części zgodnie z układem sal w Galerii BWA. Pierwsza z nich, zatytułowana „Z lotu ptaka” jest odniesieniem do wojny nie tylko w Ukrainie, która jest nam najbliższa terytorialnie i emocjonalnie, ale do wielu mniejszych i większych konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie, Kaukazie czy Afryce. Poprzez rysunkowe przetworzenie dostępnych w mediach obrazów stara się zmienić w widzu sposób patrzenia na owe zdarzenia, zbliżyć go do tych tragedii wykorzystując makietowanie i pomniejszoną skalę obiektów wyjętych z realnej przestrzeni. Dodatkowym komentarzem jest sąsiadująca z  tą instalacją praca „Stado”, przedstawiająca, w sposób zbliżony charakterem do formy bajek, takich, jakie pisał Krasicki, problem odradzania się tendencji faszystowskich, przenosząc go w świat metafory i nieoczywistości.

DSCF6025
DSCF6028
DSCF6030
DSCF6032
DSCF6037
DSCF6040
DSCF6042
DSCF6046
DSCF6048
DSCF6053
DSCF6054
DSCF6057
DSCF6064
DSCF6070
DSCF6078
DSCF6084
previous arrow
next arrow
DSCF6025
DSCF6028
DSCF6030
DSCF6032
DSCF6037
DSCF6040
DSCF6042
DSCF6046
DSCF6048
DSCF6053
DSCF6054
DSCF6057
DSCF6064
DSCF6070
DSCF6078
DSCF6084
previous arrow
next arrow

Sala zatytułowana „Human light”, to centralna część całej ekspozycji. Pokazuje człowieka niosącego światło. Jest to jednak światło wzięte z natury ukazanej przez duży, czarny blok, symbolizujący naturalne bogactwa Ziemi, bezlitośnie eksploatowane przez ludzkość.

„Panta rhei” czyli „Wszystko płynie”, to słynne zdanie Heraklita z Efezu, greckiego filozofa odnosi się po części do poprzedniej sali, przedstawiając w plastycznej formie skutki działań człowieka w obszarze eksploatacji dóbr naturalnych, jego rozrzutność i zachłanność. Ma też budować nastrój zagrożenia, niebezpieczeństwa rodzącego się ze zderzenia świata ludzi ze światem zwierząt.

Ostatnia część ekspozycji i jednocześnie największa sala to praca „Winterreise” inspirowana słynnym utworem Franza Schuberta o tym samym tytule. Charakter tego dzieła, jednego z największych osiągnięć romantyzmu, który rozmiłował ludzi w podróżowaniu, odkrywaniu nowych przestrzeni, został przeniesiony do współczesności i problemów związanych z ocieplaniem się klimatu. Ich plastycznym wyrazem jest tu czarna bruzda w „śnieżnej” bieli, jaka powstaje po przepłynięciu statku przez zamarznięte morze.

Zdaniem Andrzeja Brzegowego wszystkie obiekty znajdujące się na wystawie odnoszą się do odwiecznych problemów ludzkości. Przenoszą jednak ciężar uwagi w stronę tych najbardziej aktualnych, tych, które, jak się wydaje, wymagają natychmiastowej reakcji nim zmiany wynikłe z charakteru działań człowieka staną się nieodwracalne.

– Wszystkie obiekty znajdujące się na wystawie odnoszą się do odwiecznych problemów ludzkości. Przeniosą jednak ciężar uwagi w stronę tych najbardziej aktualnych, tych, które, jak się wydaje, wymagają natychmiastowej reakcji nim zmiany wynikłe z charakteru działań człowieka staną się nieodwracalne. Wojna oraz konflikty zbrojne, mechanizm narodzin systemów totalitarnych i faszyzmu, rola człowieka i jego udział w procesie bezlitosnego eksploatowania naturalnych bogactw ziemi, ale także ocieplanie się klimatu to zagadnienia, z którymi chce nas skonfrontować Andrzej Brzegowy – mówi dyrektorka BWA Ostrowiec Justyna Łada.

Andrzej Brzegowy urodził się 15 lutego 1962 roku w Radomiu. Studiował w latach 1987-1992 na Wydziale Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom otrzymał w 1993 roku w pracowni drzeworytu prof. Andrzeja Bartczaka, aneks w pracowni malarstwa prof. Juliusza Narzyńskiego. Jest zatrudniony na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Radomskiego, gdzie prowadzi zajęcia z rysunku i grafiki warsztatowej. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, grafiki, rysunku i rzeźby.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *