Kunowskie krzyże, figurki i kapliczki w albumie

Wędrując po drogach gminy Kunów spotykamy wiele przydrożnych kaplic, kapliczek, figur i krzyży. Rzadko jednak zatrzymujemy się przy nich, by podziwiać ich piękno.

Przydrożne kapliczki, figury i krzyże stanowią niewątpliwie jeden z najcenniejszych elementów rodzimego dziedzictwa kulturowego. Historia obiektów związana z religijnym kultem to nie tylko kościoły. Te „małe obiekty sakralne”, jak niektórzy je nazywają, są niemal wszechobecne – na wsiach, w miasteczkach, w lasach, na polach, łąkach, na skrzyżowaniach dróg   i rozdrożach, w przydomowych ogrodach i wnękach domów. Wypierane przez postęp i ciągle narastające potrzeby cywilizacji, stopniowo nikną z polskiego krajobrazu. Stąd też w zamyśle Stowarzyszenia WITULIN NAD ŚWIŚLINĄ pojawił się pomysł ich udokumentowania i wydania w formie albumu, gdyż wraz z ich odchodzeniem bezpowrotnie ginie cząstka tradycji kulturowej. Jak mówi Paweł Gawron, prezes Stowarzyszenia, zamysłem było również pokazanie nowego kontekstu, w którym trwa to, co niezmienne, co w tych samych miejscach towarzyszyło niemal „od zawsze”  ojcom, dziadom i pradziadom.

– Pomysł fotografowania kapliczek, figur i krzyży przydrożnych, które współtworzą piękno krajobrazu gminy Kunów, zrodził się w 2018 r. Książka ta ma charakter albumowy i jest pierwszą próbą udokumentowania wyglądu małych obiektów architektury sakralnej funkcjonujących w przestrzeni kulturowej Gminy Kunów o tytule ,,Krzyże, figurki i kapliczki przydrożne na terenie Gminy Kunów”. Publikacja jest współfinansowana ze środków Zarządu Województwa Świętokrzyskiego w ramach zadania publicznego oraz że środków własnych Stowarzyszenia WITULIN NAD ŚWIŚLINĄ w Dołach Biskupich. Zasadnicza jej część została opracowana w latach 2021-2022. Udało się w niej zamieścić dwieście cztery  fotografie obiektów, spośród których najwięcej znajduje się w Kunowie, Nietulisku Dużym  i Dołach Biskupich. Wiele takich obiektów uległo już zniszczeniu i zniknęło bezpowrotnie. Brak na ich temat publikacji, tylko nieliczne doczekały się wzmianek w prasie lokalnej lub parafialnej. Nie zostały one dotychczas zinwentaryzowane. Informacje o nich  zachowały się przede wszystkim w nigdzie nie spisanych relacjach ustnych, nie zawsze dokładnych, często o wielu, niejednokrotnie rozbieżnych wersjach – podkreśla Paweł Gawron, prezes Stowarzyszenia WITULIN NAD ŚWIŚLINĄ w Dołach Biskupich.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Kunowskie krzyże, figurki i kapliczki w albumie

  • 13/04/2023 at 19:12
    Permalink

    czy ta książka zawiera przydrożne krzyże z Udziców Dolny . szukam krzyża postawionego przez rodzinę Różalskich ponoć stoi w przydomowy ogródku

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *