Wokół kobiety”. Już w niedzielę w BWA zobaczymy obrazy i rysunki Tadeusza Szypowskiego

2023 rok w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych otworzy prezentacja prac nestora lokalnego środowiska artystycznego Tadeusza Szypowskiego. Wernisaż wystawy, której główna oś narracyjna została wyznaczona przez motyw kobiety, odbędzie się wyjątkowo w dniu 8 stycznia o godz. 18.

Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy olejne, pastele oraz rysunki, które powstawały na przestrzeni minionych pięciu dekad. Kuratorką wystawy jest kierująca ostrowiecką galerią Justyna Łada.

– Tadeusz Szypowski to wyjątkowy twórca. Znany kilku pokoleniom ostrowiecki artysta współczesny, uprawiający malarstwo i rysunek, który stworzył swój niepowtarzalny styl. Jego prace prezentowane na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, w tym w naszej galerii zawsze cieszyły się uznaniem krytyków oraz publiczności. Stąd jako wyzwanie potraktowaliśmy przygotowanie otwieranej już wkrótce wystawy, będącej niejako podsumowaniem drogi twórczej Tadeusza Szypowskiego – mówi dyrektorka BWA Ostrowiec, Justyna Łada. W tym celu postawiliśmy na jeden z towarzyszących mu od zawsze i niezwykle ważny temat artystycznej działalności. Zgromadzone prace, pochodzące głównie ze zbiorów BWA Ostrowiec oraz autora, nie wyczerpują w pełni bogactwa dorobku twórczego Szypowskiego w tym zakresie, jednak jako zbiór ukazują reprezentatywny obraz zainteresowań kobietą jako artystyczną figurą. Charakterystyczną cechą wybranego zestawu, a jednocześnie kwintesencją twórczości Szypowskiego jest niezwykły kunszt warsztatowy, przy szczególnym wyczuciu koloru oraz plastycznej linii rysunku. Zebrane obrazy i rysunki, które powstawały na przestrzeni minionych 50 lat są świadectwem zmieniających się zainteresowań formalnych autora, przy jednoczesnym stałym punkcie odniesienia jakim jest postać kobieca – czasami silna, konkretna aż do bólu, a innym razem ukazana w sposób niezwykle zmysłowy, poetycki i erotyczny – dodaje Justyna Łada.

Wernisaż wystawy „Wokół kobiety – malarstwo i rysunek Tadeusza Szypowskiego” odbędzie się 8 stycznia o godz. 18. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wystawa będzie dostępna dla publiczności do 19 lutego 2023 r.

Tadeusz Szypowski (rocznik 1935) to absolwent Liceum Technik Teatralnych w Warszawie ze specjalizacją scenografia.  W 1989 r. uzyskał od Ministra Kultury i Sztuki bezterminowe uprawnienia artystyczne w dziedzinie malarstwa sztalugowego. Współtwórca i wieloletni członek ostrowieckiej Grupy 10. Od 2000 r. zaangażowany w działalność Związku Polskich Artystów Plastyków.Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz uczestnik wielu zbiorowych prezentacji. Tadeusz Szypowski w swojej twórczości dużo miejsca poświęca pejzażom, aktom  oraz portretom, które tworzy zarówno w realistycznej, jak i bardziej abstrakcyjnej konwencji. Ostrowczanom dał się również poznać jako rysownik – satyryk, publikując we własnej rubryce ,,Pół żartem, pół serio…” w hutniczym piśmie ,,Walczymy o stal”, w której ukazywał zabawną, częstą gorzką prawdę o pracy na hucie i życiu w mieście.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *