Minęło 5 lat od otwarcia Izby Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach. Miniony rok bogaty był w różnorodne wydarzenia (zdjęcia)

Kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa Waldemar Brociek twierdzi, że miniony rok był najbardziej owocny w pięcioletniej historii utworzonej przez Krajową Spółkę Cukrową.

-W 2022 roku zakończony został projekt przygotowany przez Fundację „Pomaganie krzepi”, a dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi Waldemar Brociek. -Dotyczył realizacji kilku przedsięwzięć związanych z udziałem cukrowników w odzyskaniu niepodległości. Składały się na nie organizacja wystawy czasowej „Cukrownicy – Bohaterowie naszej niepodległości” w obiektach IPC oraz w wersji internetowej, a także muralu na frontowej ścianie budynku placówki. W sali konferencyjnej zainstalowany został rzutnik multimedialny oraz duży ekran, wzbogacony został sprzęt nagłaśniający.

Powstał także dodatkowy parking przy IPC, wyremontowano mur oddzielający działkę od ulicy Osadowej i zbudowano ogrodzenie od strony ulicy Parkowej. Rozpoczęto prace projektowe oraz remontowe w przyziemiu budynku.

Waldemar Brociek informuje, że w końcu grudnia 2022 roku IPC otrzymała dwie nowe makiety cukrowni wykonane przez Studio Projektowe Jana Gottwalda w Krakowie. Pierwsza to makieta cukrowni Częstocice została wykonana w skali 1:250 na podstawie zachowanych materiałów archiwalnych. Były to zdjęcia znakomitego fotografika warszawskiego Karola Brandla (1838-1920) wykonane w Częstocicach w 1868 roku, plan cukrowni Częstocice z 1871 r. oraz szczegółowy opis nieruchomości fabryki cukru i rafinerii w Częstocicach pochodzący także z 1871 roku. Druga makieta wykonana w skali 1:500 przedstawia współczesną cukrownię Werbkowice Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Obie makiety mają wymiary 160 x 90 cm, posiadają panel świetlny umożliwiający podświetlanie wybranych obiektów cukrowni znajdujących się na makiecie. Makiety eksponowane są na wystawie w hali paczkarni dołączając do już istniejącej makiety cukrowni Kruszwica (wg stanu na koniec XIX w.). Docelowo wszystkie umieszczone będą w remontowanym właśnie przyziemiu budynku IPC.

-Wystawy stałe są systematycznie modernizowane i uzupełniane wraz z napływem nowych eksponatów – podkreśla Waldemar Brociek. -Powstają także wystawy czasowe, aby uatrakcyjnić ofertę IPC. Po wystawie „Cukrownicy – Bohaterowie naszej niepodległości”, której część planszowa pokazana była w GOK we Włostowie (tu działała przez 90 lat cukrownia założona przez cukrownię Częstocice) została przygotowana ekspozycja prac Zygmunta Niewiadomskiego – artysty samouka w takich dziedzinach, jak malarstwo, rzeźba, plakiety, odlewy, porcelana. W przygotowaniu jest kolejna wystawa czasowa „Cukier krzepi. Z dziejów propagandy konsumpcji cukru w II RP”.

Przez minionych pięć lat Izba Pamięci Cukrownictwa gromadziła również informacje dotyczące dziejów cukrowni, biografie cukrowników, a także fotografie współczesne i skany archiwalnych zdjęć dotyczące dziejów cukrownictwa. IPC posiada oddzielną stronę internetową, na której znajdują się szczegółowe informacje na temat historii placówki, zgromadzonych zbiorów wraz z ciekawym serwisem fotograficznym.

Co ciekawe, wzrasta systematycznie liczba odwiedzających. Podczas gdy w 2021 roku, w czasie pandemii, placówkę zwiedziło 78 osób, to w 2022 roku było ich 617.Sporym echem odbiło się zorganizowane w sali konferencyjnej IPC w dniach od 18 do 19 maja 2022 roku Seminarium Stowarzyszenia Techników Cukrowników „Aktualne zagadnienia dotyczące jakości w przemyśle cukrowniczym”. Tu także odbyły się spotkania pracowników departamentu finansowo-ekonomicznego KSC oraz techniczne pracowników cukrowni Krasnystaw poświęcone przygotowaniu do nowej kampanii cukrowniczej.

IPC chętnie zwiedza ostrowiecka młodzież szkolna, a my z chęcią opisujemy dokonujące się w placówce zmiany i organizowane wystawy.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Minęło 5 lat od otwarcia Izby Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach. Miniony rok bogaty był w różnorodne wydarzenia (zdjęcia)

  • 12 stycznia 2023 at 15:53
    Permalink

    Jak tak dalej bedzie sie to miasto rozwijac to caly Ostrowiec bedzie jedna wielka Izba Pamieci odNowa.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *