Nieopłacalny kurs do Denkowa

Odebraliśmy interwencję od mieszkanki Denkowa, która liczyła na to, że kiedy Miejski Zakład Komunikacji przeniesie się na ulicę Samsonowicza, to w jej dzielnicy pojawi się więcej autobusów.
-Tymczasem tych kursów jest bardzo mało- nie kryje rozczarowania jedna z mieszkanek Denkowa. Ostatni autobus o numerze 7 w dni robocze do Denkowa jest o godz. 16.55, w sobotę o 12.14. Zaś autobus o nr 11 w dni robocze do Denkowa jest o 18.23, kolejny dopiero o 22.28. Jest to 4 godziny przerwy. Chcielibyśmy, aby do naszej dzielnicy kursował autobus ok. godz. 20.
Treść interwencji, z jaką zgłosiła się do nas mieszkanka Denkowa, przekazaliśmy do Miejskiego Zakładu Komunikacji.
-MZK Sp. z o.o. z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim w odpowiedzi na zapytania mieszkańców dzielnicy Denków,informuje, że spółka planując siatkę połączeń komunikacji miejskiej dokonuje złożonej analizy, w której jedną z głównych składowych są dane dotyczące napełnienia autobusów w rozbiciu na godziny kursowania- czytamy w informacji przesłanej przez Renatę Kobiałkę z Biura Zarządu. Z danych tych wynika, że w dzielnicy Denków po godz. 18 nikt nie korzysta z komunikacji miejskiej. W pierwszej połowie 2022 r. linia nr 11 wykonywała kursy do Denkowa w godz. 19 -20. Z naszych danych (monitoring) wynika, że autobus w tych godzinach jeździ pusty i niezasadne jest utrzymywanie tych kursów. MZK dokłada wszelkich starań, aby zapewnić mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego transport do/z pracy, szkoły oraz innych ośrodków i instytucji publicznych. Jednakże jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością MZK ma obowiązek wykonywać swoją działalność przy uwzględnieniu wyników finansowych oraz rentowności, która jest podstawowym czynnikiem warunkującym rozwój spółki.

fot. Tomasz Barski

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Nieopłacalny kurs do Denkowa

 • 18 stycznia 2023 at 09:25
  Permalink

  Typowy problem !
  Brak pasazerow? to kasowanie kursow ! to jest wlasnie polityka jeszcze starego MPK
  I tak to wlasnie bedzie caly czas wygladalo , pozostalosci po MPK
  Te nowe autobusy, szczegolnie elektryczne powinny jezdzic(oczywiscie po zainstalowanou fotowoltaiki na dachach MZK) co 20-30 minut po miescie nawet przez rok puste aby przyzwyczaic mieszkancow Ostrowca i naszych Gosci do regularnej komunikacji. Nie tylko kiedy dzieciki jada do szkol i pracopwnicy do zakladow pracy.

  Reply
  • 18 stycznia 2023 at 11:25
   Permalink

   Właśnie tak, trzeba się reklamować i pokazać mieszkańcom, że się opłaca przesiąść na autobus. Bo obecnie pasażer spojrzy na rozkład i uzna, że nierentowne jest jeździć autobusem. Jedynie uczniom jeszcze ten rozkład jakoś pasuje i emerytom, bo im to już nie zależy kiedy będzie, no chyba, że jest targowica. Jak będą jeździć częściej to będą chętni. I gdzie w tych starych autobusach było monitoring ? Może kamery były ale zespute. To raczej wierzenie na słowo kierowcy

   Reply
 • 18 stycznia 2023 at 16:11
  Permalink

  Nie wszystkie kursy wykonywane przez MZK muszą być rentowne. Po to jest umowa z miastem, aby miasto finansowało również te kursy. Zgadzam się z przedmówcami, MZK powinno rozszerzać ofertę i zachęcać ludzi do komunikacji, No chyba ze chcemy mieć drogie zabawki na zajezdni…

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *