Żegnamy Józefa Pazderskiego

25 stycznia br. w wieku 90 lat odszedł Józef Pazderski, nauczyciel, wychowawca, społecznik, ale przede wszystkim człowiek wielkiego serca, z niezwykłą pogodą ducha, poczuciem humoru i konsekwencją w realizacji wytyczonych celów. J. Pazderski urodził się 1 października 1932 w Śnieżkowicach. Był absolwentem filologii polskiej WSP w Krakowie. Wieloletnim nauczycielem i dyrektorem PSP Nr 13, porucznikiem marynarki wojennej, harcmistrzem ZHP. Miał za sobą pięćdziesięcioletnią karierę zawodową. Po przejściu na emeryturę prowadził Społeczną Szkołę Podstawową, a potem Społeczne Gimnazjum, którego był założycielem. Od 2003 roku był prezesem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowcu Świętokrzyskim, założycielem i twórcą programu Stowarzyszenia UTW. Był oddany seniorom i  mocno zaangażowany w sprawy środowiska. W latach 2015 -2016 był delegatem do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Pod jego redakcją ukazał się V Biuletyn UTW, a także inne publikacje – „100 lat w służbie oświaty i nauczycieli w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz obszerne wydanie dotyczące historii Harcerstwa Polskiego pt. „Zlot Seniorów i Instruktorów ZHP w Nosowie”. Jest także autorem książki „Czasy przemijają – pamięć pozostaje”. J. Pazderski był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego, Złotą Odznaką Honorową Zasłużony Popularyzator Wiedzy TWP, Honorową Odznaką PCK.

Józef Pazderski był częstym gościem naszej redakcji. Zawsze z życzliwością i uśmiechem dzielił się z nami swoimi refleksjami. Będzie nam tych rozmów brakowało. Podobnie jak przyjacielskich  spotkań w Stowarzyszeniu UTW.

-Bardzo nam ciężko, bo wiele mu zawdzięczamy. Zapamiętamy go  jako człowieka wielkiego serca, oddanego seniorom i sprawom UTW. Był kreatywny, pogodny i zawsze z optymizmem patrzył w przyszłość. Dbał o dobrą markę ostrowieckiej uczelni. Jego serdeczność pozostanie z nami na bardzo, bardzo długo – mówi Matylda Niewójt, prezes Stowarzyszenia UTW.

Pożegnanie Józefa Pazderskiego odbędzie się w poniedziałek 30 stycznia br., o godzinie 11 w Sanktuarium NMP Saletyńskiej na Piaskach. Łączymy się w smutku z żoną Marią, Najbliższą Rodziną i Przyjaciółmi.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Żegnamy Józefa Pazderskiego

 • 27 stycznia 2023 at 13:16
  Permalink

  Z całą odpowiedzialnością , śp. Józef Pazderski swoją postawą i dokonaniami zasłużył sobie żeby dawnej SP nr 13 nadać Jego imię albo jakąś część budynku tej szkoły.

  Reply
 • 28 stycznia 2023 at 06:30
  Permalink

  Miałem przyjemność poznać Pana Dyrektora Józefa Pazderskiego, był Wielkim Człowiekiem, Nauczyciel z powołania, gdzie potrafił spojrzeć i wysłuchać ucznia nie patrząc na niego z góry. Niestety takich pedagogów we współczesnym świecie już nie ma. Spoczywaj Spokoju Mistrzu.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *