Ewa Gawlik na początek jubileuszowego roku (zdjęcia)

W 2023 roku Fotoklub „Galeria” Miejskiego Centrum Kultury obchodzi jubileusz swego dwudziestolecia istnienia. Jak zapowiadają Mirosław Radomski- prezes fotoklubu oraz Stanisław Dunin- Borkowski- kustosz galerii przez najbliższe dwanaście miesięcy pojawi się kilka wystaw indywidualnych jego członków. Nie przypadkowo też, jako pierwsza w tym roku swoje prace pokazała „ostrowianka” Ewa Gawlik.

Jak przyznaje autorka na wystawie „Skrzydła fantazji” prezentuje fotografie, które są związane z jej postrzeganiem świata. To jej pierwsza wystawa w Galerii Fotografii MCK, poprzednią zaprezentowała w 2021 roku w Galerii BWA.

– Odbiorcą zostawiam interpretację moich prac- mówi Ewa Gawlik. To podoba mi się najbardziej, że każdy w tych zdjęciach widzi coś innego. Aby je zrobić potrzebowałam natchnienia. Często niektóre rzeczy widzę inaczej. To co mnie zainspiruje mogę zobaczyć np. w kuchni, na drzewie, na ścianie. Natychmiast chwytam za aparat fotograficzny.

Na wernisażu nie obyło się bez podziękowań dla licznie przybyłych gości, najbliższych ale także kolegów z ostrowieckiego fotoklubu, którzy pomogli w tworzeniu ekspozycji.

– Dziś prezentowane zdjęcia są bardzo malarskie, ale nie ma się co dziwić, bowiem autorka nie tylko maluje, ale zajmuje się też innymi dziedzinami sztuki- mówi Stanisław Dunin Borkowski, kustosz Galerii Fotografii MCK. Ta wystawa to bardzo swoisty dziennik z podróży.

W gronie składających gratulację autorce znaleźli się m.in. wiceprezydent Artur Łakomiec oraz dyrektor MCK, Jacek Kowalczyk.

Ewa Gawlik, jak mówi jest rodowitą „ostrowianką”.  Pochodzi z rzemieślniczej rodziny Krzosów, która od ponad 100 lat związana jest z Ostrowcem Świętokrzyskim. Od najmłodszych lat drzemała w niej dusza turystyczna i artystyczna. Studia na AE w Krakowie związane były z turystyką. W wolnych chwilach rysowała i malowała używając suchych pasteli, farb plakatowych, akrylowych akwareli. Fotografia jest dla niej dokumentacją otaczającego świata: przyrody, ludzi, miejsc, zdarzeń. Aparat fotograficzny traktuje jako magiczny instrument, którym zatrzymuję obrazy malowane przez światło i naturę. Brała udział w wystawach dorocznych, m.in. w Krakowie, Kielcach, Chełmie, Łodzi, Rzeszowie. Zorganizowała kilka wystaw indywidualnych w Polsce. Jest aktywną uczestniczką plenerów oraz konkursów fotograficznych, w których zdobyła szereg wyróżnień.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *