Dzień Humanistów. „Balladyna” na deskach sali teatralnej „Broniewskiego”

W LO im. Wł. Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim wyjątkowo obchodzony był Dzień Humanistów. Z tej okazji na deskach sali teatralnej liceum przedstawiono przygotowany w całości przez klasę 2b spektakl teatralny „Balladyna” J. Słowackiego. Dramat w interpretacji młodych artystów mówił o żądzy władzy, tak silnej, że doprowadzającej do czynów niemoralnych, zdrady i zbrodni. Choć wydawać by się mogło, że XIX-wieczny utwór daleki jest od problemów naszych czasów, to jednak dotyczy przecież wciąż aktualnych tajników natury ludzkiej zdolnej do niewyobrażalnego zła.
Młodzi artyści w bardzo klimatycznych strojach przenieśli nas do dawnych czasów. A więc na scenie pojawiła się tytułowa Balladyna w długiej, aksamitnej sukni o oczach pełnych autentycznego zła. Obok niej Kirkor w długim , purpurowym płaszczu, podkreślającym jego władzę i dostojność. Za nimi inne postaci – delikatna w swej urodzie Alina, poniżona matka Balladyny, jej wierny sługa Kostryn, piękna wróżka Goplana, pani Jeziora Gopło.
Całość spektaklu przygotowała klasa 2b. Scenariuszem i reżyserią zajęły się: Aleksandra Sadkowska, Małgorzata Krawczyk, Zuzanna Mucha, Zuzanna Krycia.
Oprócz tego niezwykłego spektaklu w całej szkole przygotowano okolicznościowe dekoracje. Był więc wystrój poświęcony językowi polskiemu, historii i wiedzy o społeczeństwie. Na korytarzach umieszczono zdjęcia największych humanistów na tle kart wybitnych dzieł polskich, karty upamiętniające najważniejsze wydarzenia historyczne oraz najważniejsze wydarzenia ze współczesnego życia politycznego. Była to prawdziwa uczta dla humanistów i nie tylko.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *