Z sercem i troską o najmłodszych mieszkańców  Domu w Małachowie

Kapryśna aura z marznącym śniegiem nie przeszkodziła radości wychowanków Placówek Opiekuńczo –Wychowawczych w Małachowie. Ciepła atmosfera, pełna serdeczności towarzyszyła spotkaniu dzieci ze starostą ostrowieckim Marzeną Dębniak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Joanną Pikus oraz wiceprezes Stowarzyszenia Razem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, Anną Kolasą.

Okazją do wizyty było oddanie kolejnej, czwartej już placówki typu socjalizującego, dedykowanej dzieciom od 10 roku życia.

 Wcześniej był tu nieużytkowany pustostan. Dzięki środkom powiatu ostrowieckiego oraz pozyskanym funduszom z zewnątrz udało się wyremontować budynek, wyposażyć w meble oraz sprzęt AGD i RTV. Swoje miejsce znalazło tu 14 dzieci, z którymi rozmawiała starosta.

-Cieszę się, że  dzieci są zadowolone, mają  doskonałe  warunki, nowe wyposażenie oraz nowoczesny sprzęt, z którego korzystają. Teren wokół także sprzyja rekreacji i aktywnemu spędzaniu wolnego czasu. Budynek ten od wielu lat nie był wykorzystywany, stał pusty. Udało się go wyremontować i stworzyć dom dla dzieci. Oby im się tu szczęśliwie mieszkało – mówiła starosta Marzena Dębniak.

Jak mówiła Edyta Kaczmarska,  dyrektor Placówek Opiekuńczo –Wychowawczych w Małachowie budynek został kompleksowo wyremontowany i zaadoptowany na potrzeby dzieci. Jest w nim  pięć pokoi dla wychowanków, dwie łazienki, kuchnia połączona z jadalnią, świetlica i pokój wychowawców. Remont trwał miesiąc, zaś wartość prac to około 100 tysięcy złotych. Jak podkreślała Joanna Pikus, dyrektor PCPR, kolejna placówka to wyjście naprzeciw potrzebom najmłodszych, którzy w tym miejscu znajdują nie tylko komfortowe warunki do życia, ale także troskę i rodzinne ciepło.  Obecnie w Placówkach Opiekuńczo – Wychowawczych w Małachowie przebywa 61 dzieci, które z różnych przyczyn nie znalazły rodzinnego ciepła w swoich domach. Jednak tą troską i ogromnym sercem wychowawców są obejmowane każdego dnia.

Według nowych przepisów obowiązujących od lutego br. dzieci mogą w placówkach przebywać od 10 roku do 25 roku życia. Trwają także rozmowy dotyczące utworzenia Placówki Specjalistycznej dla dzieci z niepełnosprawnościami. Na terenie powiatu ostrowieckiego nie ma tego typu miejsca, stąd też samorząd  powiatu podejmuje starania o stworzenie takiej formy wsparcia dla najmłodszych. Dzieci z niepełnosprawnościami aktualnie korzystają z tej formy opieki poza powiatem ostrowieckim. W ubiegłym roku budynki placówki w Małachowie zostały kompleksowo wyremontowane. Powiat ostrowiecki przy wsparciu środków unijnych wykonał termomodenizację  budynków, z wymianą okien, instalacji grzewczych, poprawiając warunki życia wychowanków. Podczas spotkania goście przekazali dzieciom kosze ze  słodyczami wprawiając wszystkich w dobry, pełen nadziei  nastrój.

Marzena Dębniak starosta ostrowiecki: Podjęliśmy szereg działań, aby poprawić warunki życia wychowanków objętych opieką placówki. Staramy się spełniać marzenia młodych mieszkańców domu,  dla których jest to  wyjątkowe miejsce, gdzie  rosną, rozwijają się, poznają świat, ale przede wszystkim  mogą liczyć na wsparcie, troskę, rodzinne ciepło i pomoc w każdej sytuacji.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *