Z policyjnych raportów: Znieważył policjantów, włamywacze namierzeni

37-latek znieważył policjantów oraz swoją znajomą
W dniu 10 kwietnia 2023 r., o godz. 13.45, w Ostrowcu Świętokrzyskim na osiedlu Rosochy, policjanci z Ogniwa Patrolowo –Interwencyjnego ostrowieckiej komendy w trakcie interwencji domowej zostali znieważeni słowami powszechnie uznawanymi na obelżywe przez 37-latka.
-Będący pod wpływem alkoholu mężczyzna grożąc mundurowym chciał zmusić ich do zaniechania prawnych czynności służbowych –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. 37-latek był pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało u niego blisko 2,5 promila. Mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego za popełnione przestępstwa został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. W trakcie wykonywanych czynności okazało się, że 37-latek wypowiadał również pod adresem swojej znajomej groźby karalne.
W dniu 11 kwietnia 2023 r. śledczy przedstawili zatrzymanemu zarzuty znieważenia funkcjonariuszy publicznych w związku z pełnieniem obowiązków służbowych oraz stosowania wobec nich gróźb pozbawienia życia w celu zmuszenia do zaniechania czynności prawnych. W tym przypadku kara może być zaostrzona z uwagi na chuligański charakter zachowania sprawcy – w wysokości nie niższej od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. Ponadto 37-latek usłyszał zarzut kierowania gróźb karanych wobec 30-latki.
Art. 224 Kodeksu karnego stanowi: § 1. Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe organu administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Tej samej karze podlega, kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego albo osoby do pomocy mu przybranej do przedsięwzięcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej.
Art. 226 Kodeksu karnego: § 1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego albo osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Włamywacze namierzeni
Kilka dni temu dyżurny ostrowieckiej komendy otrzymał zgłoszenie, że na terenie miasta doszło do usiłowania kradzieży z włamaniem, do jednego z gastronomicznych lokali. Sprawcy chcieli dostać się do wnętrza budynku, po sforsowaniu wejściowych drzwi, jednakże zamierzonego celu nie osiągnęli.
-W dniu 11 kwietnia 2923 r. funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich ostrowieckiej komendy zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 21 i 22 lat, którzy dopuścili się tego czynu –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim Jeszcze tego samego dnia młodzi ostrowczanie usłyszeli zarzuty usiłowania kradzieży z włamaniem. Niewykluczone, że odpowiedzą oni również za uszkodzenie terminala płatniczego o wartości 1500 złotych.
Za popełnione przestępstwa grozi im nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *