Pięć lat z Przystankiem A

To już kolejna, tym razem jubileuszowa konferencja poświęcona ludziom w spektrum autyzmu w ramach cyklu Przystanek A. Idea Przystanku A zrodziła się 5 lat temu w zamyśle psycholog Magdaleny Majewskiej i terapeuty Anny Gębury, aby wspierać osoby ze spektrum autyzmu, ale też zwrócić uwagę otoczenia na ten problem.

– Bardzo nam zależało na tym, aby osobom, które są zainteresowane spektrum autyzmu przybliżyć tę tematykę,  w takiej formie przystępnej, nawet lekko przyjacielskiej , bez dystansu i stresu, które często  wywołują wizyty we wszelkiego rodzaju poradniach, czy przychodniach. I wpadłyśmy na pomysł właśnie Przystanku A, który ciągnie się już 5 lat – mówi Magdalena Majewska.

– Naszym zamysłem było tez to, aby osoby, które nic nie wiedzą na temat autyzmu, uzyskały konkretne  informacje dotyczące miejsc, w których mogą uzyskać pomoc i aby zaszczepić w nich także empatię do ludzi, które są w spektrum  autyzmu. -dodaje Anna Gębura.

 W konferencji, która nieprzypadkowo odbyła się w kwietniu – miesiącu świadomości autyzmu, a która  przebiegała pod hasłem: „Osoba w spektrum autyzmu”, uczestniczyli rodzice dzieci oraz osoby zainteresowane tematyką oraz goście ze Specjalnego  Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego Centrum Autyzmu w Niemienicach.

Jak przyznaje psycholog Magdalena Majewska, coraz więcej rodziców słyszy diagnozę dotyczącą spektrum autyzmu, ale też wzrasta świadomość świata ludzi dorosłych.            

-Jest coraz więcej przypadków, gdyż coraz bardziej świadomi są rodzice i wiedzą na co zwracać uwagę. Co ich powinno niepokoić, a co nie i to już na etapie takiej diagnozy różnicowej około 3 roku życia , kiedy coś się dzieje niepokojącego,  a rodzice zdają sobie sprawę z tego, że mogą to świadomie sprawdzić. I   w tym momencie mamy wygraną, bo albo mamy zaburzenie ze spektrum i należy tu podjąć już właściwe kroki , albo wykluczamy i zajmujemy się  tym, co najbardziej sprawia trudność dziecku – wyjaśnia M. Majewska.

 Jeszcze do niedawana autyzm był tematem tabu. Rodzice często sami nie chcieli  mówić o problemie, obawiając się reakcji otoczenia. Na szczęście dziś, dzięki też tego rodzaju inicjatywom jak Przystanek A ,  to się zmienia

– Jest  lepiej, powstaje coraz więcej stowarzyszeń oraz osób, gabinetów,  które wspierają dzieci ze spektrum, ale też ich  rodziców. Tutaj ważne jest wsparcie najbliższych , a o tym mówiło się bardzo mało, zaś oni tak naprawdę byli pozostawieni sami sobie. Stąd widzimy pozytywne ruchy, zarówno w temacie wsparcia, jak i świadomości społecznej. Ludzie coraz więcej wiedzą o spektrum, stają się bardziej otwarci i właśnie o to  w naszej idei nam chodziło – przyznaje A. Gębura.

 Podczas konferencji prelegenci mówili o wsparciu i potrzebach oraz oczekiwaniach społecznych  osób w spektrum autyzmu. Agnieszka Kwapisz z SOSW w Ostrowcu Św., poruszyła zagadnienia  dotyczące „Komunikacji w spektrum autyzmu”, zaś Małgorzata Spychaj dyrektor SOSW w Niemienicach i pedagog Małgorzata Szybalska przedstawiły prezentacje pt. „Pod skrzydłami autyzmu”.

Rodzice oraz osoby zainteresowane mogą szukać wsparcia w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym oraz w gabinetach, które mają  w swojej ofercie  wsparcie dla dzieci ze spektrum autyzmu, a  są to zajęcia indywidualne, terapia autyzmu, treningi umiejętności społecznych, integracja sensoryczna. To jest duży pakiet zajęć, które są dedykowane dzieciom i ich rodzinom. 

 Jubileusz 5 lecia zgromadził także przyjaciół – samorządowców, którzy od początku wspierają Przystanek A – Agnieszkę Rogalińską, Joannę Pikus, Mariusza Pasternaka, Łukasza Dybca, Mariusza Łatę i Dariusza Wierzbińskiego, którzy przybyli z gratulacjami. Inicjatorki Przystanku A  w upominku otrzymały statuetki czapli, będącej symbolem zgłębiania mądrości i ciekawości.

Organizatorami konferencji było „Dobre miejsce” Anny Gębury i Gabinet i Pracownia Psychologiczna Magdaleny Majewskiej w partnerstwie z Centrum Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim.  Przystankowi A życzymy kolejnych, owocnych lat wspierania osób ze spektrum i ich najbliższych. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *