„Kijowa Wataha” na Pucharze Nordic Walking

W Bliźnie odbył się I etap Podkarpackiego Pucharu Nordic Walking. Nie mogło tam zabraknąć przedstawicieli ostrowieckiej grupy pasjonatów Nordic Walking z „Kijowej Watahy”, którzy za udział będą zdobywali punkty w rankingu.

Start czwartego sezonu Pucharu odbył się w Bliźnie, i to z hukiem, bo w Parku Historycznym Blizna, gdzie był zlokalizowany start i meta zawodów. Sędziowie na trasie oceniali prawidłową technikę zawodników, a kamerki rejestrowały czy wszyscy zawodnicy przestrzegali zasad Nordic Walking i fair play. Z Ostrowca wystartowało 6 zawodników, którzy pokonali 6,5 km trasę techniką Nordic Walkig bez ostrzeżeń karnych od sędziów.

Ostrowiec Świętokrzyski reprezentowali: Monika Kawa, Paweł Kamiński, Antoni Maciejko, Ilona Sejmicka, Stanisław Sejmicki, Sylwia Szutkowska.

-Każdy taki start na zawodach w towarzystwie sędziów to są niesamowite emocje, bo jak wiadomo w Nordic Walking liczy się każdy szczegół – mówi Remigiusz Woźniak, inicjator ostrowieckiej grupy Nordic Walking – Sędziowie mogą przyznać upomnienia edukacyjne, ale również żółtą lub czerwoną kartkę, m.in. za ograniczoną pracę ramion (praca z samego łokcia – zgięcie ręki w stawie łokciowym bezruchomości stawu ramiennego, ograniczoną pracę ramion w płaszczyźnie strzałkowej, nierównoległe prowadzenie kijów w stosunku do bioder), brak wyraźnej pracy dłoni i ramienia za biodro, marsz z otwartymi dłońmi, marsz na ugiętych kolanach (nadmiernie obniżony środek ciężkości ciała), uprawianie chodu sportowego (technika ruchu stawami biodrowymi), osadzanie kija (wbicie) za stopą nogi zakrocznej, brak odbicia (odepchnięcia) z kija (markowanie użycia kija), zbyt duże pochylenie ciała w przód, ciągnięcie kijów po podłożu, utrudnianie manewru wyprzedzania i wiele, wiele, wiele innych. Żółta kartka skutkuje doliczeniem 30 sekund do czasu pokonania dystansu, a takich kartek można dostać wiele.

Kolejny sezon w gronie organizatorów znajduje się członek ostrowieckiej „Kijowej Watahy” Magdalena Maciejko, która pracuje w biurze zawodów. Dodatkowo tym razem zaszczytu wręczania medali zawodnikom przekraczającym linię na mecie doznali najmłodsi przedstawiciele Watahy Gabrysia Sejmicka i Wojciech Adamczyk.

Każdy kto chciałby się nauczyć prawidłowej techniki Nordic Walking może skorzystać z bezpłatnych zajęć „Chodzę Bo Lubię” w każdy wtorek o godz. 18:30 na Gutwinie (koło amfiteatru).

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *