Widowisko historyczne w 160. rocznicę zwycięskiej bitwy oddziału płk. Dionizego Czachowskiego pod Borią – Jeziorkiem (wideo)

Dziś, w Podgórzu w gminie Ćmielów, w 160. rocznicę zwycięskiej bitwy oddziału płk. Dionizego Czachowskiego pod Borią – Jeziorkiem, odbyło się widowisko historyczne upamiętniające tamto wydarzenie.
Podczas inscenizacji w symboliczny sposób zostaną pokazane sceny z jednej z najważniejszych bitew, jakie stoczono w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego w czasie Powstania Styczniowego. W widowisku realizowanym przez Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich wyeksponowana została postać pułkownika Dionizego Czachowskiego – jednego z najwybitniejszych dowódców Powstania Styczniowego. Autorem scenariusza, reżyserem i komentatorem widowiska był Przemysław Bednarczyk – historyk, były pracownik TVP Historia, autor wielu filmów historycznych, w tym nagradzanych na prestiżowych festiwalach filmowych: “Rok 1863”, “Zapomniany Legion”, “Pomnik trwalszy od spiżu – Komarów 1920”, “Sienkiewicz mniej znany”, “Piosnka o Belinie”, “Komendant Zagończyk” i innych.


W inscenizacji wzięło udział ponad 130 rekonstruktorów reprezentujących najlepsze i najbardziej renomowane grupy historyczne z całej Polski, w tym konnica. Odtwórcom „żywej historii” towarzyszyła profesjonalna grupa pirotechniczna, co gwarantowało widzom niezapomniane wrażenia, a jednocześnie pozwoliło na lepsze poznanie realiów walk powstańczych.

Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. „Plenerowe wydarzenia historyczno-edukacyjne organizowane przez Muzeum HistorycznoArcheologiczne”.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *