odśmiećMY Las razem

W trosce o środowisko przyrodnicze, najbliższe otoczenie oraz z chęci zapobiegania powstawania dzikich wysypisk, grupa aktywistów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Ostrower, Ostrowieckim Stowarzyszeniu Biegaczy OstroBiec, Stowarzyszeniu Singiel, Stowarzyszeniu Polska 2050, Stowarzyszeniu Morsy i Foczki Ostrowiec Świętokrzyski, LGD Krzemienny Krąg, Stowarzyszeniu Pozytywnie Zakręceni oraz Fundacji Aktywnych Mam przy wsparciu Gminy Ostrowiec oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów „Janik” Sp. z o.o. postanowiła po raz drugi wysprzątać przestrzeń naszego miasta w ramach akacji #odśmiećMY Las.

Wspólne sprzątanie zostało zaplanowane na 20 maja, na godz. 9.00. Wszystkich chętnych mieszkańców, dorosłych jak i dzieci, którzy chcą wesprzeć członków organizacji organizatorzy zapraszają na zajezdnię autobusową przy ul. Iłżeckiej i ul. Miodowej.

– Podczas akcji posprzątamy fragment lasu wzdłuż drogi i w okolicach tzw. starej strzelnicy. Część wolontariuszy przemieści się na ul. Bałtowską i w okolicę ul. Przemysłowej, gdzie również tam zostaną zlikwidowane dzikie, nielegalne wysypiska- słyszymy.

– Pomimo wielu możliwości jakimi dysponujemy na co dzień, to znaczy możliwości oddania wielkogabarytowych śmieci do skupów surowców wtórnych czy przede wszystkim na tzw. Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zwanego PSZOK-em, wciąż obserwujemy, że nieuczciwi mieszkańcy bezczelnie wywożą najróżniejsze przedmioty do lasu. Chcemy podczas tegorocznej akcji ponownie zabrać z lasu wszystko to, co do niego nie pasuje. – mówi Kamil Stelmasik, inicjator wydarzenia.

Akcję wspiera Gmina Ostrowiec oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów „Janik” Sp. z o.o. Z ramienia miasta także zapowiedzieli się wolontariusze, w tym Mariusz Kałuża, kierownik referatu ekologii w Wydziale Ekologii i Infrastruktury.

– Gmina Ostrowiec Świętokrzyski chętnie wspiera wszystkie inicjatywy społeczne, cieszy nas tak duże zaangażowanie organizacji pozarządowych w tegoroczną akcję „odśmiećMY Las razem”. Tego typu inicjatywy mają wielowymiarowe nieocenione korzyści, nie chodzi w nich tylko o usunięcie odpadów, ale przede wszystkim o wymiar edukacyjny i rozbudzenie świadomości i społecznej wrażliwości na problemy występowania dzikich wysypisk odpadów. Problem ten niestety nie zmniejsza się, jako Urząd Miasta staramy się przeciwdziałać temu zjawisku systemowo, dlatego od ubiegłego roku odbieramy dodatkowo zużyte opony samochodowe bezpośrednio z nieruchomości i altan śmietnikowych, a wszelkiego rodzaju odpady przyjmowane są bez dodatkowych opłat i bez limitów ilościowych w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który czynny jest również w soboty, na terenie miasta ustawione są ogólnodostępne charakterystyczne czerwone pojemniki na elektroodpady, których wkrótce będzie więcej, mimo to rokrocznie na usuwanie dzikich wysypisk odpadów przeznaczamy z budżetu gminy kilkadziesiąt tysięcy złotych, za które moglibyśmy wyremontować plac zabaw czy zagospodarować nowy skwer zieleni- mówi Mariusz Kałuża.

W trakcie akcji zebrane śmieci i przedmioty wielkogabarytowe zostaną wyniesione do pasa drogowego oraz posegregowane na odpowiednie frakcje. Całość działań odbędzie się w godzinach dopołudniowych. Akcja zostanie przeprowadzona z uwzględnieniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Organizacja tego przedsięwzięcia jest wspierana przez służby miejskie; ZUO Janik i Gminę Ostrowiec.

W przypadku złej pogody akcja zostanie przeniesiona na inny termin.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *