Zapowiada się iście festiwalowe lato. Zabrzmi rap, rock, punk, czy EDM. Jest w czym wybierać (zapowiedź, foto, wideo)

Choć jeszcze wielu naszych Czytelników rozpamiętuje majowy weekend proponujemy, aby już zaplanowali sobie początek wakacji na festiwalowych imprezach, jakie odbędą się w naszym powiecie. Bałtów za sprawą ORW Festiwal 2023 zaprasza na rap i dance, Ostrowiec Świętokrzyski i „Wielki Ogień”, to rock i blues, a Ćmielów oraz „Festiwal Pieśni Zbuntowanej”, to punk i cała masa niezależnych brzmień. Jest więc w czym wybierać.

 Hip hop i taneczne rytmy na początek wakacji w Bałtowie

Po pięciu latach przerwy Bałtów wraca do organizacji dużej imprezy na rozpoczęcie wakacji. W tym ORW Festiwal będzie składa się  z dwóch dni zaplanowanych na 30 czerwca – 1 lipca. Pierwszego królować będą hip- hopowe klimaty zaś drugiego sprawdzona już tu muzyka klubowa.

W piątek (30 czerwca) na scenie wystąpi sześciu raperów, a będą to: O.S.T.R., Smolasty, Kaz Bałagane, Avi, Kubańczyk, Polska Wersja. Jak twierdzą miłośnicy gatunku organizatorom udało się zaproponować zestaw będący kompromisem pomiędzy komercyjnymi brzmieniami, a trueschoolem. Sobota w Bałtowie na ORW Festiwal 2023 upłynie na klubowych rytmach, a gwiazdą będzie DJ światowego formatu, prawdziwy król EDM (elektroniczna muzyka taneczna- przyp. red.), który regularnie gra na największych klubowych festiwalach, jak Tomorrowland, Untold Festival czy Lollapalooza -Tujamo. Na scenie pojawią się też doskonale znali krajowi DJ-e: C-Bool, Kuba & Neitan, Matys, czy Hazel

Bilety na wydarzenie już są dostępne na oficjalnej stronie (www.orw.pl). Jak zapowiadają organizatorzy na festiwalowym terenie powstanie miasteczko oferujące dostęp do pełnej bazy gastronomicznej. Festiwalowicze będą mogli skorzystać także z obecności food trucków. Wydzielona zostanie strefa relaksu, gdzie będzie można odpocząć i naładować się pozytywna energią. Wydarzenie odbędzie na terenie stoku narciarskiego, dzięki czemu miejsce będzie przypominać amfiteatr. Publiczność może spodziewać się wielu wrażeń wizualnych i dźwiękowych (konfetti, lasery, pełna pirotechnika sceniczna).

Wielki Ogień 2023 – MCK odkrywa karty

Znamy już gwiazdy tegorocznej edycji „Wielkiego Ognia”, którego XVI odsłona odbędzie się w dniach 7-9 lipca br. Będą to: Patrycja Markowska oraz Lord Bishop Rocks.

Patrycja Markowska to hippiska, artystka, jeden z najbardziej charakterystycznych głosów polskiej sceny muzycznej. Barwa głosu, magnetyzująca osobowość i umiłowanie wolności od lat spotykają się z ogromną sympatią fanów, sprawiając, że kolejne utwory Patrycji królują na listach przebojów. Muzyka i życie zgodne z hasłem Peace&Love towarzyszą jej od zawsze. Do Ostrowca Świętokrzyskiego przyjedzie w ramach trasy promującej jej ostatni album „Wilczy pęd”.

– Artystka przyjęła nasze zaproszenie, przyznając, że o festiwalu „Wielki Ogień” słyszała, co oznacza, że festiwal jest coraz bardziej rozpoznawalny w kraju- mówi dyrektor MCK, Jacek Kowalczyk. Jak zapowiedziała, przygotuje specjalną niespodziankę.

Na „Wielkim Ogniu” wystąpi też Lord Bishop, pochodzący z Nowego Jorku gitarzysta, performer czerpiący inspiracje od takich legend, jak Frank Zappa, Jimi Hendrix czy James Brown. Koncerty Lorda Bishopa, znanego jako sceniczny wulkan energii, to gwarancja szalonego wirtuozostwa. Muzyk od 1991 roku spędza większość życia w trasie, od czasu przeprowadzki do Niemiec w roku 2000 zjeżdża Stary Kontynent wzdłuż i wszerz.

Wiadomo też, że tegoroczna edycja „Wielkiego Ognia” z uwagi na remont amfiteatru odbędzie się w Ostrowieckim Browarze Kultury. Na festiwalowych stronach jest już dostępny regulamin i karta zgłoszeń do Konkursu Młodych Wykonawców. Laureaci konkursu mogą liczyć na atrakcyjne nagrody finansowe. Pula nagród wynosi 15 000 złotych. Pierwsza nagroda 5000 złotych, druga 3000 złotych. Ponadto przewidziano nagrodę za najlepsze wykonanie utworu M. Kubasińskiej w wysokości 5000 złotych oraz nagrodę dla najlepszego muzyka w wysokości 2000 złotych.

– Na najlepszych, jak co roku czekają nagrody pieniężne, a pamiętajmy, że nie jest to łatwy czas dla kultury-  mówi dyrektor Jacek Kowalczyk. W tym roku na przedsięwzięcie otrzymaliśmy dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 29 tysięcy złotych w ramach programu „Muzyka” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Wiemy też że w tegorocznym jury konkursu zasiądą: Krzysztof Dłutowski, Dariusz Kozakiewicz oraz Grzegorz Ornette Stępień.

Jest też już gotowa nowa festiwalowa strona internetowa:  https://mck.ostrowiec.pl/festiwal-wielki-ogien/

Fot. Łukasz Urbański

Ćmielów z muzyką niezależną

W dniach 7-9 lipca odbędzie się po raz trzeci Festiwal Pieśni Zbuntowanej w Ćmielowie. Jest to wydarzenie promujące głównie tzw. muzykę niezależną. W ciągu trzech dni imprezy, na dwóch scenach wystąpi blisko 50 zespołów. Spośród kapel walczących w piątek i sobotę na Małej Scenie o Ćmielowskiego Glana, zostanie wyłoniony laureat, który ostatniego dnia zagra na Dużej Scenie. Pierwsze dwie edycje festiwalu, pokazały, że jest duże zapotrzebowanie na tego typu imprezy, a ekipa z Ćmielowa potrafi stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Dużym atutem jest również lokalizacja stadionu, na którym odbywa się wydarzenie. Organizatorzy FPZ stawiają głównie na kapele, które dopiero zaczynają swoją przygodę z muzyką, choć wśród wykonawców nie brakuje też tzw. „starych wyjadaczy” W zeszłym roku swoje 35- lecie świętowała tam Pornografia, w tym roku w sobotni wieczór wystąpi One Million Bulgarians, a w niedzielę zespół Nic.

Nie zabraknie również lokalnych kapel, takich jak Azotox czy Smoleńsk oraz akcentu metalowego w wykonaniu Sutenera. Karnety na festiwal do 31 maja można zakupić w kwocie 120 zł, a od 1 czerwca – 150 zł.

Jak je zakupić? Wystarczy wejść na stronę Festiwal Pieśni Zbuntowanej na facebooku i tam wszystkiego się dowiemy.

Zebrał i poleca: Paweł Słowiński

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Zapowiada się iście festiwalowe lato. Zabrzmi rap, rock, punk, czy EDM. Jest w czym wybierać (zapowiedź, foto, wideo)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *