Bezpłatne badania cytologiczne dla mieszkanek powiatu ostrowieckiego i opatowskiego

Na bezpłatne badania cytologiczne zaprasza mieszkanki powiatu ostrowieckiego, opatowskiego i kieleckiego Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Bezpłatną cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym będzie można wykonać w mobilnej pracowni diagnostycznej – cytomammobusie ŚCO i cytobusie – mobilnym gabinecie położnej ŚCO, które w dniach 22 – 31 maja oraz 4-13 czerwca przyjadą do tych miejscowości.

Co to jest cytologia?

Cytologia to najskuteczniejsze badanie przesiewowe w profilaktyce raka szyjki macicy. Polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy i umożliwia wykrycie stanu przednowotworowego w czasie, kiedy kobieta nie ma żadnych niepokojących objawów. Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie 10 minut. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii oraz w mobilnych punktach diagnostycznych ŚCO (cytomammobusie i cytobusie) wykonywane są dwa rodzaje cytologii podczas jednego badania: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek. Każda kobieta w wieku pomiędzy 25 a 59 rokiem życia powinna regularnie co 3 lata wykonywać bezpłatną cytologię w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Jak się przygotować do badania?

  • wykonuj cytologię najwcześniej 4 dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem następnej;

  • na 4 dni przed badaniem nie stosuj leków dopochwowych, tamponów, ani irygacji (płukania pochwy);

  • co najmniej na 48 godzin przed badaniem nie odbywaj stosunków płciowych;

  • na 48 godzin przed badaniem cytologicznym nie poddawaj się badaniu ginekologicznemu ani pobieraniu posiewów, wymazów z kanału szyjki macicy;

  • w przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (świadczą o tym np. upławy), wykonaj cytologię po wyleczeniu się;

  • w dniu badania zabierz ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Jak przebiega badanie cytologiczne?

Cytologia jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym. Badanie jest wykonywane przez położną, która przy pomocy jednorazowego, sterylnego zestawu (wziernika założonego do pochwy oraz miękkiej szczoteczki) pobiera wymaz z szyjki macicy. Pobrane w ten sposób komórki nabłonka szyjki macicy są poddawane specjalistycznej ocenie. Dzięki cytologii można wykryć stany przednowotworowe i określić, czy kobieta znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Cytologia trwa tylko 5 minut, sprawdź sama https://www.onkol.kielce.pl/pl/aktualnosci/cytologia-w-5-minut

Bezpłatnie, bez skierowania, w pobliżu miejsca zamieszkania

Z bezpłatnej cytologii mogą korzystać bez skierowania kobiety między 25 a 59 rokiem życia, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym (dwa badania podczas jednej wizyty) będzie można wykonać bezpłatnie w cytomammobusie lub w cytobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, które będą dyżurować w powiecie ostrowieckim, opatowskim i kieleckim.

Szczegółowa trasa cytobusa:

25 maja – Ostrowiec Św. (przy Starostwie Powiatowym)

29 maja – Baćkowice (przy Szkole Podstawowej)

30 maja – Ćmielów (przy kościele Wniebowzięcia NMP)

31 maja – Boria (przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej)

5-6 czerwca – Bałtów (parking przy Urzędzie Gminy w Bałtowie)

7 czerwca – Ostrowiec Św. (przy Starostwie Powiatowym)

12 czerwca – Bodzechów (przy Ośrodku Zdrowia)

13 czerwca – Szewna (przy Ośrodku Zdrowia)

Szczegółowa trasa cytomammobusa:

22-23 maja – Łagów (parking przy remizie OSP)

24-25 maja – Raków (na Rynku)

REJESTRACJA NA BADANIA W CYTOMAMMOBUSIE/CYTOBUSIE ŚCO POD NR TEL. 661 911 300.

Zamów bezpłatnie cytobus – mobilny gabinet położnej ŚCO do swojego zakładu pracy

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zapewnia możliwość wykonania cytologii konwencjonalnej i płynnej w cytobusie – mobilnym gabinecie położnej, który można bezpłatnie zamówić do swojej miejscowości/zakładu pracy.

Cytobus ŚCO to specjalistyczny pojazd, w którym mieści się gabinet położnej, zawierający fotel ginekologiczny i niezbędne wyposażenie oraz wydzieloną kabinę higieny intymnej, aby pacjentka mogła się przygotować do badania. Diagnostyka w cytobusie jest całkowicie bezpieczna. Personel został zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzega zaleceń przeciwepidemicznych. Wymaz cytologiczny jest pobierany przy pomocy jednorazowych sterylnych zestawów, po każdym badaniu fotel ginekologiczny jest dezynfekowany.

– Pandemia dramatycznie obniżyła zgłaszalność kobiet na badania w ramach programów profilaktyki onkologicznej – mówi dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO. – Niestety, słaba zgłaszalność na badania profilaktyczne skutkuje tym, że zgłaszają się do nas pacjentki w wysokim stopniu zaawansowania choroby nowotworowej. Takie dramatyczne zaniedbanie profilaktyki to niepotrzebne tragedie i długie, okaleczające leczenie. Dlatego apelujemy do pracodawców, władz samorządowych, społeczników o zatroszczenie się o zdrowie kobiet w ich otoczeniu – dodaje dr Leszek Smorąg.

Przyjazd cytobusa – mobilnego gabinetu położnej do zakładu pracy można bezpłatnie i bardzo sprawnie przeprowadzić, bez żadnych komplikacji dla pracodawcy. Rezerwacja cytobusa pod nr tel. 41 36 74 036.

  • Zadzwoń i zarejestruj się na cytologię (konwencjonalną i płynną) w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach, ul. Stefana Artwińskiego 3, tel.: 609 99 00 33.

  • Zamów bezpłatnie cytobus – mobilny gabinet położnej ŚCO do swojej miejscowości/zakładu pracy. Rezerwacja cytobusa pod nr tel. 41 36 74 036.

Projekt „Profilaktyka raka szyjki macicy – subregion północny” RPSW.08.02.02-26-0002/20 jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *