W dniu 1 lipca 2023 roku prezydent Jarosław Gorczyński wyjdzie na wolność 

Sędzia Jacek Krawczyk, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Katowicach, poinformował, że w dniu 13 czerwca 2023 roku Sąd Okręgowy w Katowicach rozpoznał zażalenie obrońców prezydenta Jarosława Górczyńskiego i zdecydował o skróceniu zastosowanego wobec niego przez Sąd Rejonowy w Katowicach  tymczasowego aresztu z 90 na 40 dni. A to oznacza, że prezydent Jarosław Górczyński wyjdzie na wolność i będzie mógł wreszcie wrócić do pracy.

Jak już informowaliśmy prezydent Jarosław Górczyński został po raz pierwszy aresztowany w marcu 2023 roku. Wówczas wielką akcję zorganizowano z udziałem CBA. Włodarz Ostrowca Świętokrzyskiego usłyszał kilka zarzutów związanych z rzekomym przyjmowaniem korzyści majątkowych. Prezydent zaprzeczył tym zarzutom, twierdzi, że jest niewinny.

W tamtym czasie Sąd Rejonowy w Katowicach odrzucił wniosek prokuratury o jego tymczasowe aresztowanie. Na krotko prezydent wrócił do pracy. Szybko jednak prokuratura zdecydowała o zawieszeniu go w czynnościach i zastosowała wobec niego także inne środki wolnościowe, jak kaucja oraz obowiązek stawiania się na komendzie.

W dniu 22 maja 2023 roku prezydent Jarosław Gorczyński został ponownie aresztowany przez funkcjonariuszy CBA, tym razem pod zarzutem obawy matactwa i składania nieprawdziwych oświadczeń majątkowych (tzw. złote monety). Prokuratura uchyliła stosowane wobec niego środki wolnościowe i wystąpiła o jego tymczasowe aresztowanie. Sąd Rejonowy Katowice –Wschód uwzględnił ten wniosek i postanowił o tymczasowym aresztowaniu prezydenta na 90 dni.

Obrońcy: Adw. Jacek Dubois, Kancelaria Dubois i Wspólnicy Adw. Beata Woch, Kancelaria Sadkowski i Wspólnicy wywiedli zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego i dlatego sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Katowicach.

-W dniu 13 czerwca 2023 roku Sąd Okręgowy w Katowicach zmienił orzeczenie Sądu Rejonowego Katowice –Wschód w tym zakresie, że ograniczył czas stosowania wobec prezydenta Jarosława Górczyńskiego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania do 40 dni, czyli do dnia 1 lipca 2023 roku –mówi sędzia Jacek Krawczyk.

Informację tę potwierdziła adwokat Beata Woch.

-W dniu 13 czerwca 2023 roku Sąd Okręgowy w Katowicach na posiedzeniu zażaleniowym dotyczącym sprawy prezydent Jarosława Górczyńskiego, uwzględniając argumenty obrony, ustalił zakończenie stosowania tymczasowego aresztowania na dzień 1 lipca 2023 roku –mówi adwokat Beata Woch. W tym dniu prezydent Jarosław Gorczyński powinien opuścić areszt. Wobec prezydenta nie są stosowane na chwilę obecną żadne inne środki zapobiegawcze. Poprzednio stosowane zostały przez prokuratora uchylone. Nasze zażalenia na stosowanie tych środków zostały pozostawione bez rozpoznania. Jeśli więc nic nie ulegnie zmianie skończy się okres stosowania wszelkich środków zapobiegawczych wobec prezydenta.

Przypomnę także prezydent konsekwentnie nie przyznaje się do winy i zapowiada walkę o swoje uniewinnienie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *