Sąd Okręgowy w Kielcach nakazał zwrócenie akt sprawy do prokuratury. Piotr M. miał wadliwie postawiony zarzut spowodowania wypadku w Boksycce

Piotr M., o którym słyszeliśmy, że ma postawione przez prokuraturę zarzuty spowodowania wypadku drogowego pod wpływem alkoholu i środków odurzających w Boksycce, w którym zginęło 5 osób, nie jest podejrzanym. Jak się okazało Piotr M. nie mógł uczestniczyć w żadnych czynnościach procesowych, w związku z czym postawione mu zarzuty nie mają mocy prawnej.

Sędzia Tomasz Durlej, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Kielcach, poinformował, że wszystkie dotychczas przeprowadzone czynności z udziałem Piotra M., zarówno te przed prokuratorem, jak i te przed sądem, były dokonane w sposób nieprawidłowy, gdyż Piotr M. nie był ich świadomy.

-W dniu 14 czerwca 2023 r. Sąd Okręgowy w Kielcach uchylił postanowienie Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim i przekazał sprawę do dalszych czynności prokuraturze –mówi sędzia Tomasz Durlej. W uzasadnieniu tego orzeczenia sąd podał, że podejrzany nie miał świadomości czynności procesowych. Potwierdziła to opinia Pracowni Orzecznictwa Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, z której wynika, iż od zabiegu operacyjnego, który miał miejsce w dniu 29 maja 2023 roku, do dnia 1 czerwca 2023 roku do godz. 18, Piotr M. nie posiadał zdolności do udziału w czynnościach procesowych. Było to związane z przyjmowaniem przez niego dożylnie leku narkotycznego w dużej dawce.

Zdaniem Sądu Okręgowego w Kielcach zarówno przestawienie zarzutów Piotrowi M., jak i dalsze czynności z nim prowadzone, były wadliwe i muszą zostać powtórzone. Oczywiście pod warunkiem, że Piotr M. będzie świadomy tych czynności.

-Sąd posłużył się tu słowem „przedwcześnie”, co oznacza, że prokurator zwrócił się do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztu przedwcześnie –podsumował sędzia Tomasz Durlej. W zaistniałej sytuacji prokurator nie mógł postawić zarzutów. Będzie mógł to uczynić, gdy ustaną przesłanki to uniemożliwiające.

Po wydaniu tego postanowienia przez Sąd akta sprawy wrócą do Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Prokuratura będzie musiała wszystkie te czynności wykonać jeszcze raz.

-Sąd Okresowy w Kielcach uchylił postanowienie Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, o co wnosiliśmy i prześle akta sprawy do prokuratury, która będzie prowadziła czynności procesowe w tej sprawie –mówi prokurator Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Przypominam, że w dniu 14 czerwca 2023 roku Sąd Okręgowy Kielcach rozpoznawał zażalenie prokuratora na nie zastosowanie przez Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim tymczasowego aresztu wobec Piotra M., któremu wcześniej postawiono zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Sąd Okręgowy w Kielcach nakazał zwrócenie akt sprawy do prokuratury. Piotr M. miał wadliwie postawiony zarzut spowodowania wypadku w Boksycce

  • 14 czerwca 2023 at 18:45
    Permalink

    Za łeb i do pierdla ale nie tu kasa idzie gruba tylko gdzie ten minister niesprawności miał tego dopilnować a teraz pewnie go uniewinnią wiem że życia w tym miejscu nie będzie miał ciekawego

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *