BWA zaprasza! Dwie artystyczne supergrupy zaprezentują się już w piątek

Najbliższy piątek w BWA Ostrowiec zapowiada się naprawdę wyjątkowo. Tego dnia odbędzie się podwójny wernisaż. Swoje prezentacje udostępnią publiczności artyści dwóch supergrup artystycznych – Krakowskiego Undergroundu oraz Antygrupy, czyli twórców wywodzących się ze środowiska wrocławskiego. Uzupełnieniem wizualnych wypowiedzi będą dwa koncerty zaplanowane na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury. Zagrają Rdzeń 69 oraz SALKERS!. Wernisaż wystaw wyjątkowo zaplanowano na godz. 19.00.

– Po świetnym czasie z komiksową atmosferą oraz wystawami lokalnych twórców znów zaprezentujemy sztukę w nieco bardziej awangardowej odsłonie. W dolnej sali wspólną wypowiedź stworzą w duch site specific klasycy polskiej awangardy: Zbigniew Libera, Adam Rzepecki, Jerzy Kosałka oraz znany ostrowieckiej publiczności Piotr Lutyński, czyli twórcy kolektywu Underground Krakowski. Tytuł tej wystawy to KOLEKCJA. Natomiast górną przestrzeń wypełni multimedialna i wielowymiarowa prezentacja Antygrupy, którą tworzą: Mirosław Chudy, Dominik Podsiadły, Jarosław Potoczny, Robert Lisek, Wojciech Ulrich, Robert Lisek, Hanna Klepacka, Paweł Mikułowski oraz Dariusz Stawski – mówi dyrektorka BWA Ostrowiec Justyna Łada. – Zderzenie tych dwóch środowisk w przestrzeniach BWA Ostrowiec stworzy ciekawą artystycznie sytuację. Dlatego zapraszam serdecznie na to wyjątkowe wydarzenie.

 

Oba ugrupowania są przykładem działalności pod jednym szyldem nieszablonowych jednostek. Super Grupa UNDERGROUND KRAKOWSKI zawiązała się 19 listopada 2021 r. Grupę tworzą Jerzy Kosałka, Zbigniew Libera, Piotr Lutyński i Adam Rzepecki.

– Jako „artyści po przejściach” wchodzimy do galerii bacząc, by każdy z nas zostawił  za drzwiami swoją bogatą artystyczną przeszłość i dlatego nie przywozimy ze sobą swoich starych dzieł. Specjalizujemy się w strategii site-specific i stąd nasze ostatnie działania, to operacje na tkance galerii. Taką wystawą jest też nasza ostrowiecka „KOLEKCJA” – mówią o wspólnym działaniu artyści Krakowskiego Undergroundu.

Natomiast Dominik Podsiadły – kurator ostrowieckiej wystawy Antygrupy tak mówi o działalności formacji:

– Antygrupa narodziła się spontanicznie, w oparach wspólnych spotkań, świąt, podróży. Od lat śledzimy napięcia kulturowe i polityczne w regionie. Poczucie, że otacza nas absurd stało się starterem do przeinterpretowywania znaczeń, wywrócenia systemu leksykalnego polskiej sztuki współczesnej. Zależy nam na czytelnej formie przekazu i burzeniu kuratorskiej nowomowy antropocenu, języka posthumanistycznego, wrażliwego, zatroskanego, sztuki akcyjnej, która fantazjuje o zmianie świata, chociaż jest politycznie bezpłodna. Dbamy o otwartość w przekazie, ale najważniejsze są dla nas nasze wspólne bycie i wewnętrzne poszukiwania. Jesteśmy artystami i nie chcemy Was ani Siebie biczować. Pragniemy życia, a nie apokalipsy.

Wernisaż wystaw „KOLEKCJA” oraz ANTYGRUPA odbędzie się w BWA Ostrowiec 18 sierpnia o godz. 19.00. Koncerty odbędą się po wernisażu na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Partnerem w organizacji koncertu jest Kawiarnia „Na słodką nutę” oraz Miejskie Centrum Kultury.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *