Dworzec kolejowy w kolejce do remontu. „Na tę chwilę za wcześnie na więcej szczegółów”

fot. Tomasz Barski

Dworzec kolejowy w Ostrowcu Świętokrzyskim znalazł się na liście podstawowej dworców kolejowych przeznaczonych do modernizacji w ramach Programu Inwestycji Dworcowych 2024 – 2030. PKP S.A. w perspektywie do 2030 roku zakłada realizację 150 projektów inwestycyjnych w całej Polsce, dla których łączna szacowana wartość nakładów inwestycyjnych to ok. 4,4 mld zł brutto.
Na liście podstawowej obok Ostrowca Świętokrzyskiego znalazło się cztery dworce ze Świętokrzyskiego: Końskie, Sandomierz, Sędziszów, Starachowice Wschodnie oraz Stąporków.
– Na tę chwilę jest za wcześnie, by podać więcej szczegółów- mówi Paulina Kozioł, Główny Specjalista z Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe S.A. – Główne założenia naszego programu odmieniającego oblicze polskich dworców to dostępność dla podróżnych o ograniczonej możliwości poruszania się, nowoczesność oraz poprawa komfortu i bezpieczeństwa. Celem Programu jest między innymi zwiększenie atrakcyjności i dostępności kolei zarówno w miastach, jak i przede wszystkim w mniejszych miejscowościach. Działania te pozwolą zacierać historyczne dysproporcje w infrastrukturze kolejowej pomiędzy regionami, co będziemy mogli obserwować również w województwie podlaskim – podkreśla Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Program Inwestycji Dworcowych stanowi największy w historii Polski program przebudowy dworców kolejowych. W ramach pierwszej edycji programu realizowanego w latach 2016- 2023 zmodernizowanych oraz wybudowanych od nowa zostanie prawie 200 obiektów dworcowych w całym kraju o wartości nakładów inwestycyjnych ponad 3,1 mld zł brutto. Dzięki realizowanemu od 2016 roku programowi już 82 lokalizacje w całej Polsce otrzymały zupełnie nowe lub zmodernizowane dworce kolejowe, kolejne inwestycje są na etapie prac budowlanych, a 42 na etapie projektowania i przygotowania.
Plany PKP S.A. na kolejne lata są również bardzo ambitne. W ramach kontynuacji programu w perspektywie do 2030 roku zakłada realizację 150 projektów inwestycyjnych w całej Polsce, a analizami objęto ponad 300 lokalizacji, dla których łączna szacowana wartość nakładów inwestycyjnych to ok. 4,4 mld zł brutto. Kryteria, jakie były brane pod uwagę przy wyborze konkretnych obiektów ujętych w nowej edycji programu, to między innymi wymiana pasażerska, stan techniczny obiektu i komplementarność z inwestycjami infrastrukturalnymi.
Wśród obiektów poddanych analizie, w ramach przygotowania kolejnej edycji programu, ponad 130 stanowią obiekty zabytkowe.
Przypomnijmy, że na początku grudnia minionego roku Polskie Koleje Państwowe po siedmiu latach starań odstąpiły od przygotowania procedury przekazania obiektu dworca kolejowego Miastu Ostrowiec Świętokrzyski. Stało się tak wskutek braku porozumienia między dwoma kolejowymi spółkami. Na sesji rady powiatu w tym roku podjęto uchwałę intencyjną w sprawie
podjęcia działań w celu przeprowadzenia kompleksowego remontu budynku dworca kolejowego w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z jego otoczeniem, aby zapobiec jego dalszej degradacji.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *