Wiemy, kiedy nastąpi otwarcie CTH oraz pierwsze seanse w nowej „Etiudzie”!

Około dwudziestego września odbędzie się otwarcie Centrum Tradycji Hutnictwa, zaś sala kinowo -widowiskową zaprosi nas na pierwsze seanse filmowe z początkiem października. Takie informacje przekazali nam wiceprezydent Artur Łakomiec oraz dyrektor MCK, Jacek Kowalczyk.
Jednym z filmów, jaki zobaczymy jako pierwszy, będą premierowe seanse „Chłopów” z ostrowczaninem Mirosławem Baką w roli Boryny.
– Już przygotowujemy specjalną ofertę dla szkół nie tylko z terenu naszego województwa, która zawierać będzie zwiedzanie zarówno Centrum Tradycji Hutnictwa, ale także warsztaty w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) – mówi wiceprezydent Artur Łakomiec. Nie ukrywajmy, że okres września i października zdominują te miejsca wycieczki szkolne. Chcielibyśmy, żeby jak najwięcej uczniów z ostrowieckich szkół, jako pierwszych, zapoznało się z hutniczymi tradycjami naszego miasta za pomocą tej bardzo atrakcyjnej ekspozycji.


W ostatnią fazę wchodzi też uruchomienie Sali kinowo -widowiskowej, która jest uzupełniana o elementy nie objęte postępowaniem przetargowym, trwają też pierwsze próby. Wiadomo, że uruchomienie jej zbiegnie się z pokazami filmów, które zdominują tegoroczny 48. FPFF w Gdyni. Już pragniemy poinformować, że w nowej „Etiudzie” zobaczymy premierowo, nową ekranizację „Chłopów”, a nie zapomnijmy, że za wcześniejsze jej przeniesienia na ekran odpowiadał ostrowczanin Jan Rybkowski. Teraz też nie zabraknie ostrowieckiego akcentu, bowiem Mirosław Baka, czyli aktor, który ma w naszym mieście swe korzenie, wciela się w postać filmowego Boryny.
Jak zapowiada wiceprezydent Artur Łakomiec, MCK przymierza się już do wynajęcia, w drodze przetargu, pomieszczeń pod powierzchnie restauracyjne, które już są chętnie odwiedzane przez osoby myślące o prowadzeniu tu działalności gospodarczej.
– Problemem zostanie dojazd do obiektu w związku z rozbudową DW 754 w granicach miasta- uważa wiceprezydent Artur Łakomiec. Grupy zorganizowane będą musiały autokary parkować przy Rawszczyźnie i przez Park Miejski docierać do budynku Centrum Tradycji Hutnictwa.
Jak mówi Jacek Kowalczyk z MCK, Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) przez dwa miesiące odwiedziło około 600 osób, co na letnie miesiące jest dobrym wynikiem. Głównie dominują turyści indywidualni, ale trafiają się też grupy zorganizowane.
Film „Chłopi” jako jeden z pierwszych na ekranie nowej „Etiudy” Światowa premiera „Chłopów” odbędzie się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Najnowszy film twórców „Twojego Vincenta” – DK Welchman i Hugh Welchmana został wybrany do pokazu w sekcji Special Presentation. Festiwal w Toronto odbywa się od 7 do 17 września i jest jednym z największych festiwali filmowych na świecie, przyciągającym rocznie ponad 480 000 widzów. Special Presentation to jedna z najbardziej prestiżowych sekcji w Toronto.
– Cieszymy się, że światowa premiera „Chłopów” odbędzie się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Misją festiwalu jest „zmiana sposobu, w jaki ludzie postrzegają świat poprzez film”, a filozofia ta jest bliska naszym sercom. „Chłopi” to dla nas kolejna podróż, która pozwoliła zagłębić się w emocjonalne możliwości i estetyczne piękno techniki animacji malarskiej. Adaptacja „Chłopów” pozwoliła nam również przybliżyć światu niesamowitą powieść Reymonta, która mimo Nagrody Nobla jest obecnie w dużej mierze nieznana poza granicami Polski. Nie mogłem sobie wyobrazić lepszego miejsca niż Toronto, aby podzielić się tą epopeją z zagranicznymi widzami po raz pierwszy – mówi Hugh Welchman, współreżyser i producent „Chłopów” ze studia BreakThru Films.
Animacja „Chłopi” to esencja półwiecza malarstwa europejskiego z przełomu XIX i XX wieku, z naciskiem na styl Młodej Polski. Początkowo film był kręcony jako film fabularny z aktorami. W „Chłopach” występują m.in.: Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka, Maciej Musiał i Julia Wieniawa. W głównej roli – Jagny – występuje Kamila Urzędowska. Następnie grupa ponad 100 malarzy rozpoczęła animację malarską, która trwała ponad 2 lata. Artyści malowali kluczowe klatki za pomocą farb olejnych Cobra (Royal Talens) na płótnie, a grupa animatorów tworzyła klatki pośrednie, aby całość była płynna i przyjemna dla oka.
„Doppelgänger. Sobowtór” otworzy 48. FPFF w Gdyni! Zobaczymy go również w ostrowieckim kinie W polskim wywiadzie wojskowym istniał specjalny rodzaj szpiegów – ich metodą działania była kradzież tożsamości, a stawką kara śmierci. „Doppelgänger. Sobowtór”, nowy film w reżyserii Jana Holoubka, to thriller psychologiczny inspirowany iście hollywoodzkimi historiami. Produkcja TVN Warner Bros. Discovery jest filmem otwarcia 48. FPFF w Gdyni. Do kin wejdzie 29 września.
– Generalnie są dwa rodzaje szpiegów. Jedni po prostu funkcjonują pod swoimi nazwiskami, pracują w ambasadach, np. jako konsulowie. Metoda Doppelgänger jest dużo rzadsza i bardziej ryzykowna. Są to ludzie, którzy działają pod przykrywką, ze zmienionymi, na ogół ukradzionymi personaliami – wtapiają się w społeczeństwo. Za czasów żelaznej kurtyny „wtórnicy” funkcjonowali po obu stronach i byliby narażeni na poważne konsekwencje, gdyby zostali schwytani – włącznie z wyrokami śmierci – opowiada o filmie Jan Holoubek, dla którego to kolejna produkcja (po „25 latach niewinności. Sprawie Tomka Komendy” i „Wielkiej wodzie”) inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *