Gmina Ostrowiec Świętokrzyski wśród laureatów konkursu Eco-Miasto

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski otrzymała nagrodę (w kategorii Zrównoważona mobilność, jako miasto do 100 tysięcy mieszkańców) za zaangażowanie w rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej, inwestycje w infrastrukturę i usługi transportu publicznego, a także za konsekwentne podejście do ekologicznego transportu. To nagroda w konkursie Eco-Miasto, czyli ogólnopolskim programie, popularyzujący ideę zrównoważonego rozwoju miast. Pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku. Eco-Miasto to konkurs dla samorządów, warsztaty, publikacja ekspercka i konferencja. Projekt realizowany jest przez UNEP/GRID-Warszawa i Ambasadę Francji w Polsce.

Nagrody wręczyli Ambasador Francji w Polsce Étienne de Poncins, Cédric Peltier, nowy Konsul generalny Francji w Krakowie oraz dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa, Maria Andrzejewska.

— Kiedy zostałem Ambasadorem Francji w Polsce, odkryłem tę fantastyczną dwustronną inicjatywę, która ma niewiele odpowiedników w innych krajach. Dziesięć lat to prawdziwy kamień milowy. —  powiedział Étienne de Poncins i dodał. Zapiszmy nową, jeszcze bardziej ambitną kartę. Otwórzmy debatę. Znajdźmy nowe rozwiązania, które będą jeszcze bardziej zrównoważone, sprawiedliwe i bardziej włączające.

– Zostaliśmy docenieni spośród 550 wniosków nadesłanych na konkurs- mówi wiceprezydent Artur Łakomiec. To o tyle ważne, że ktoś zauważył nasze działania na rzecz ekologii. To przykład tego, że cudze chwalimy, a swego nie znamy, bowiem to projekt pn. „Ekologiczny transport miejski” został doceniony.

Jak przyznaje wiceprezydent Artur Łakomiec, transport miejski jeszcze się zmieni i dostosuje pod potrzeby mieszkańców, kiedy zakończy się szereg realizowanych obecnie inwestycji drogowych na terenie miasta i zostaną uwzględnione dane, które spływają z jeżdżących po naszych ulicach autobusów.

W ramach nagrody ostrowiecki samorząd otrzymał do testów, na okres miesiąca elektryczny samochód marki Renault Group od jednego z partnerów gali.

W kategorii zrównoważona mobilność wśród miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców nagrodę otrzymał Rybnik za innowacyjne podejście do transportu zbiorowego, w tym zakup autobusów elektrycznych oraz budowę ogólnodostępnej stacji zasilania pojazdów wodorem. Miasto prowadzi także działania zachęcające mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego.

Partnerami gali Eco-Miasto byli: NHOOD Polska, i BNP Paribas Bank Polska. Partnerzy strategiczni programu: Ceetrus Properties, NHOOD Polska, Renault Group, Fundacja Veolia. Partnerzy: InPost, Leroy Merlin, PZU, SARP, URBACT Polska. Patronat honorowy: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Związek Miast Polskich, Francusko-Polska Izba Przemysłowo-Handlowa

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *