Wybory Parlamentarne 2023 – święto ostrowieckiej demokracji

Tego nie pamiętają najstarsi wyborcy – przed lokalami wyborczymi gromadziły się kolejki. Niektórzy, aby oddać swój głos czekali nawet do 30 minut. Wbrew pozorom w kolejkach nie było emocji, kłótni, czy przepychanek. W zdecydowanej większości ludzie byli wzajemnie życzliwi, przepuszczali się i spokojnie oczekiwali wejścia do lokalu wyborczego.

Jednym z miejsc, gdzie mogło głosować najwięcej mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, była Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 14, gdzie pracowało aż 5 komisji wyborczych: nr 18, nr 19, nr 22, nr 23, nr 24. Głos w „czternastce” mogli oddać mieszkańcy największych osiedli w mieście – Rosochy i Stawki. Warto podkreślić, że w południe frekwencja w tym miejscu była imponująca. Zdarzało się, że mieszkańcy czekali w kolejkach na wydanie kart do głosowania.

– Głosowałem, bo jest to mój obywatelski obowiązek -mówi Przemysław. Oddałem głos na Trzecią Drogę, gdyż darzę tę partię dużym zaufaniem. Uważam, że zmieni ona nasz kraj na lepsze. Chciałbym, aby była większa ogólnie wolność, w tym naszych wyborów.

– Każdy z nas powinien skorzystać z tego, że ma możliwość głosować – mówi Katarzyna. Nie chcę zmian, jestem zadowolona z obecnie rządzących. Chcę, aby było tak samo dobrze, a nawet lepiej.

Podobnie było też w OKW Nr 15. Tam już od rana płynnie lokal odwiedzali wyborcy. Kolejka ustawiła się wczesnym przedpołudniem. Duży ruch w lokalu trwał nieustannie.

-Nie pamiętam czasów, abym stała w kolejce na wyborach, a zawsze biorę w nich udział – mówi jedna z mieszkanek – Myślę, że to bardzo dobrze, że ludzie chcą głosować i decydować o tym, jakich chcą mieć przedstawicieli w Sejmie, czy w Senacie.

-To święto ostrowieckiej demokracji. Wreszcie ludzie się obudzili i mam nadzieję, że to wszystko pójdzie w dobrą stronę. Uważam, że wszyscy powinni chodzić na wybory, żeby potem nie mieć pretensji, że jest tak, a nie inaczej. Po prostu, powinniśmy korzystać ze swoich praw, a prawo wyborcze jest jednym z nich – mówi Grzegorz.

-Przyjechałam specjalnie z Sandomierza, by oddać głos. Jestem już na emeryturze, ale głosuję dla dzieci i wnuków, to jest ich przyszłość. Trochę mnie zszokowało, że jest aż tyle ludzi, ale to dobrze – mówi pani Halina.

-Wprost nie wierzę, że etyle narodu. Byłem tu rano, zobaczyłem kolejkę i pomyślałem, że źle trafiłem i przyjadę potem, aby nie stać w tym ogonku. Podjechałem po trzech godzinach i ludzi nie ubyło, a mam wrażenie, że jest ich jeszcze więcej. Ale trudno, postoję i oddam głos – mówił Kacper.

Faktycznie, frekwencja zaskoczyła nie tylko wyborców, ale także obwodowe komisje wyborcze, które już w pierwszych godzinach obawiały się przepełnienia urn. I chyba nie ma się co dziwić, ludzie chcą decydować.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Wybory Parlamentarne 2023 – święto ostrowieckiej demokracji

  • 16/10/2023 at 13:52
    Permalink

    Po prostu wstyd !!!
    Na osiedlu Stawki w Przedszkolu nr 21 od kilku lat mieści się lokal wyborczy i do tej pory urna na głosy,stoliki komisji wyborczych jak i miejsca za kotarą były w dość sporej sali gdzie wyborcy mieli sporo miejsca a przewodniczący komisji mógł bez problemu widzieć ruch wyborców gdy pobierają karty do głosowania,gdy wchodzą i wychodzą ze stanowisk za kotarą i gdy wrzucają wypełnione karty do urny wyborczej.Tak było do wczoraj bo punkt wydawania kart z czterema stanowiskami,dwa miejsca za kotarą i urna były zlokalizowane na dość wąskim korytarzu o powierzchni około 10-12 metrów kwadratowych i wyborcy przybywający na głosowanie tłoczyli się jak nigdy dotąd a biedny pan przewodniczący nie mógł obserwować wyborców np. co robią z pobranymi kartami do głosowania co z kolei prowokowało do wszelkich czynów niezgodnych z regulaminem wyborów. Nawet nie chcę myśleć gdyby wynikła tam panika…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *