W środę Wszystkich Świętych

Zbliżający się czas Wszystkich Świętych i obchody Dnia Zadusznego, to szczególny czas zadumy i refleksji nad przemijaniem, ale też czas odwiedzin grobów bliskich i pozostawiania tam symboli pamięci. Dla niektórych to jedyny moment w roku, aby odwiedzać nekropolie, porządkować groby. Jak co roku pełne ręce pracy mają służby Zakładu Usług Pogrzebowych na ostrowieckim cmentarzu komunalnym gdzie, jak potwierdza prezes Zbigniew Bień, trwają intensywne przygotowania do zbliżających się listopadowych świąt.

– Od co najmniej dwóch tygodni zajmujemy się sprzątaniem terenu nekropolii. Sprzyjająca aura sprawia, że mieszkańcy także rozpoczęli wcześniej prace porządkowe na grobach bliskich, więc już od kilkunastu dni cmentarz odwiedza dużo osób. Jak w listopadzie, zaczęły już opadać liście i coraz więcej ich przybywa w cmentarnych alejkach, stąd też pracownicy nieustannie je usuwają. Jak co roku będą dyżurować pracownicy. Będą też pilnowali porządku, związanego z wymianą kontenerów i sprzątania wokół. Będzie też dyżurował pracownik w biurze, który będzie służył pomocą osobom w odszukaniu grobu, jeśli będzie taka potrzeba. Na terenie cmentarza rozmieściliśmy już 10 dodatkowych kabin sanitarnych. Jak co roku patrole firmy ochroniarskiej Skorpion, a także patrole Straży Miejskiej będą kontrolować teren cmentarza i okolicy, jeśli ktoś zauważy jakieś niepokojące zjawiska, będzie mógł zwrócić się do tych służb o pomoc – mówi Zbigniew Bień, prezes Zakładu Usług Pogrzebowych w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jak co roku przed ostrowieckimi cmentarzami akcję „Znicz” będą prowadzili harcerze ostrowieckiego hufca. Będą sprzedawać znicze, z których dochód zostanie przeznaczony na ich statutową działalność. Przed cmentarzami będą także stoiska, gdzie będzie można zakupić znicze, kwiaty oraz ozdobne stroiki na groby. Jak co roku, dla zachowania płynności ruchu strażnicy miejscy oraz harcerze będą kontrolować sytuację na parkingach przy cmentarzu komunalnym. Ich pomoc jest nieoceniona, a dzięki temu kierowcy nie muszą błądzić szukając wolnego miejsca, aby bezpiecznie pozostawić swoje auta.

Jak potwierdza prezes Z. Bień, ostrowiecka nekropolia jest bezpiecznym miejscem. Do tej pory nikt nie zgłaszał incydentów dotyczących kradzieży wiązanek, zniczy, czy też innych ozdób nagrobnych. Swoje zadanie spełniają zniczodzielnie, które znajdują się na cmentarzu komunalnym. Mieszkańcy odkładają tam znicze oraz wiązanki w dobrym stanie, z czego mogą skorzystać ci, których sytuacja finansowa nie pozwala na zakup drogich ozdób. Pozostawione tam znicze i kwiaty pozwalają na godne ozdobienie nagrobków. W tym roku bardzo dużo pojawiło się ogłoszeń osób oferujących usługi porządkowania grobów, a nawet opieki nad nimi przez cały rok. To znak współczesnych czasów, w których najbliższa rodzina osób zmarłych mieszka za granicą, lub w odległym mieście i nie ma możliwości przyjazdu na dzień 1 listopada. To także oferta dla osób, które zbyt obciążone zawodowo, nie mają czasu na sprzątanie grobów swoich bliskich. Smutne, ale prawdziwe.

Czas Wszystkich Świętych to jedyny w roku czas, gdzie w sposób wyjątkowy dzielimy się swoją obecnością z tymi, którzy odeszli, stąd też zadbajmy o to, by był to dla nas czas spokoju, bezpiecznego i godnego przeżywania pamięci o naszych bliskich.

Zbigniew Bień, prezes Zakładu Usług pogrzebowych w Ostrowcu świętokrzyskim: W najbliższych dniach ostrowiecka nekropolia stanie się najczęściej odwiedzanym miejscem – oddawania szacunku i pamięci naszym bliskim. Zadbajmy o to, by był to czas spokoju, refleksji i ciszy, by nasze zachowanie było godne tego miejsca i pamięci osób, które spoczywają na cmentarzu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *