Straciła 18 tysięcy na gitarze

W dniu 5 listopada 2023 r. 59-letnia mieszkanka gminy Bodzechów poinformowała ostrowieckich mundurowych, że na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła do sprzedaży gitarę elektryczną wraz ze wzmacniaczem o wartości 300 złotych. Ta transakcja kosztowała ją utratę 18.000 złotych.

-Za pośrednictwem internetowego komunikatora ze sprzedającą skontaktowała się osoba, która wyraziła chęć zakupu –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po uzgodnieniu warunków sprzedaży 59-latka miała wysłać potencjalnemu kontrahentowi swój adres e-mail, w celu otrzymania od niego potwierdzenia opłaty za kuriera i przesyłkę. Po chwili zgłaszająca otrzymała link, po czym zalogowała się za jego pośrednictwem do bankowości elektronicznej podając hasło, login, oraz numer karty debetowej wraz z kodem CVC. Z uwagi na fakt, że proces jej weryfikacji trwał zbyt długo, sprzedająca zalogowała się ponownie na swoje konto. Wtedy też zorientowała się, że padła ofiarą oszustów, gdyż ktoś z jej konta wykonał pięć nieautoryzowanych transakcji na łączną kwotę blisko 18.000 złotych.

Pani komisarz radzi, aby czytać SMS-y otrzymane od banków i zwracać uwagę na to, co się autoryzuje. Należy zapoznać się zasadami bezpieczeństwa swojego banku i stosować się do nich, gdy korzystamy z portali aukcyjnych. Do potencjalnych kontrahentów należy stosować zasadę ograniczonego zaufania, rozliczać się bezpośrednio przez dany portal i unikać bezpośrednich transakcji. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę. Dlatego zwracajmy uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zwracajmy też uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujemy dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *