Zapraszamy na taneczne „Barbaricum” (zapowiedź, zdjęcia, wideo)

Miejskie Centrum Kultury zaprasza na spektakl jednoaktowy „Barbaricum”, który odbędzie się 21 listopada 2023 r. o godz. 19.00 w sali kina Etiuda w budynku Centrum Tradycji Hutnictwa przy Alei 3 Maja 6 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest to taneczno-muzyczne widowisko zawierające opowieść o barbarzyńcach ze środkowej Europy, dawnych mieszkańcach krainy na północ od Karpat. Warstwa muzyczna została stworzona przez Piotra Stefańskiego i Emilię Annę Tuśnio -liderów grupy DYM i stanowi dźwiękowy portal, przez który widzowie przenoszą się do II wieku naszej ery – czasów epoki żelaza, gdy na ziemi świętokrzyskiej płonęły setki dymarek. Ludzi zamieszkujących kiedyś ten obszar niektórzy nazywają Wandalami, a ich dorobek materialny archeolodzy określają mianem kultury przeworskiej.

Przechodząc przez artystyczny portal zanurzamy się w elementy charakterystyczne dla tej kultury, poznając wyrażone dźwiękiem i ruchem obyczaje oraz ówczesne wierzenia.

Warstwa ruchowa została opracowana w oparciu o współczesne techniki ekspresji tanecznej przez dwójkę choreografów: Elżbietę Pańtak oraz Artura Grabarczyka. W spektaklu mieszają się wątki miłosne, magiczne i rytualne przetworzone artystycznie z elementami historycznymi. Autorzy spektaklu starają się uwypuklić istotne aspekty tamtej kultury materialnej i duchowej, próbując przywołać refleksję, że choć minęło tak wiele lat, wciąż w niektórych sferach jesteśmy barbarzyńcami. Stanowi o tym użyty w spektaklu symboliczny zwrot: Wszystko się kończy, lecz nic nie znika.

Bilety w cenach 50 zł, 40 zł i 20 zł (miejsca na prawym i lewym balkonie o ograniczonej widoczności sceny) do nabycia w recepcji Ostrowieckiego Browaru Kultury przy ul. Siennieńskiej 54, kasie kina w OBK, kasie kina Etiuda przy Alei 3 Maja 6 oraz na portalu https://bilety.mck.ostrowiec.pl

Spektakl zostanie wystawiony jako projekt Kieleckiego Teatru Tańca pn. „Prezentacja spektakli w regionie świętokrzyskim” stanowiący Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu PRZESTRZENIE SZTUKI, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego.

Fot. B.Kruk

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *