Rynek znów na tapecie

Podczas sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego pojawił się projekt uchwały w sprawie upoważnienia Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego do złożenia wniosku o dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021 -2027 oraz przyjęcia do realizacji projektu pn. „Zagospodarowanie Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim z udziałem rozwiązań z zakresu zielono –niebieskiej infrastruktury”.
Potwierdził on podczas dyskusji, że ostrowiecki Rynek to miejsce wywołujące wciąż dyskusję wśród radnych. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały w związku z ogłoszeniem przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej naboru wniosków do działania 2.2 Adaptacja do zmian klimatu Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (typ projektów I) Gmina Ostrowiec Świętokrzyski ma możliwość wnioskowania o dofinasowanie realizacji inwestycji dotyczącej przebudowy Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim w zakresie jego adaptacji do zmian klimatu. Dofinansowanie może zostać przeznaczone na inwestycje infrastrukturalne, kompleksowo dostosowujące miasta do ekstremalnych stanów pogodowych oraz łagodzące efekt miejskich wysp ciepła poprzez rozwój zielononiebieskiej infrastruktury, obejmujące: zagospodarowanie wód opadowych w zlewniach miejskich z udziałem zieleni, zielono-niebieskiej infrastruktury oraz rozwiązań opartych na przyrodzie; zakładanie zielono-niebieskiej infrastruktury w mieście (rozwój powierzchni pokrytych zielenią w miastach z udziałem rozwiązań z zakresu niebieskiej infrastruktury).
– W przypadku przebudowy DW 754 mieszkańcy jednoznacznie wypowiedzieli się w kwestii masowej wycinki drzew, a w przypadku Rynku chcemy zaproponować proces odwroty, bowiem uważam, że Ziemia nie jest dana nam na własność, a jedynie dzierżawiona z myślą o kolejnych pokoleniach- mówi wiceprezydent Artur Łakomiec. Stąd inwestycja w tzw. w zieloną- niebieską infrastrukturę w sercu Ostrowca Świętokrzyskiego, a więc odbetonowanie tego miejsca. Co do otoczenia, to nie zapominajmy, że jako samorząd nie mamy zbyt dużego wpływu na najemców, czy właścicieli okalających centrum kamienic. Będziemy chcieli ten Rynek ożywić, poprzez nie tylko nowe inwestycje, ale lokalizację w tym miejscu wydarzeń kulturalnych. Zauważamy też, że zlokalizowane w centrum lodziarnie mocno ożywiły centrum, a w połączeniu z eventami kulturalnymi liczymy, że uda się nam dłużej zatrzymać ostrowczanina w centrum miasta.
– Sam wniosek sprowadza się do wymiany nawierzchni Rynku na półprzepuszczalne lub wodoprzepuszczalne, utworzenie ogrodów deszczowych, nowych terenów zielonych, nasadzenia roślinności, jak również żagli przeciwsłonecznych, ale przede wszystkim budowa zbiornika retencyjnego na wody deszczowe wraz z instalacją nawadniającą tereny zielone- mówił podczas sesji naczelnik Wydziału Planowania i Rozwoju Urzędu Miasta, Dominik Smoliński. W ramach tej części projektu będą wykonane oświetlenia ogrodów deszczowych i terenów zielonych. Jest to mniej więcej jedna czwarta całego projektu dotyczącego Rynku, pozostały zakres projektu zostanie realizowany z innych źródeł.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Rynek znów na tapecie

  • 09/11/2023 at 17:01
    Permalink

    Wy się wezcie włodarze też kuźwa za osiedla .bo się tnie drzewa 3 razy do roku trawę się kosi co 2 tydzień??to jest kuźwa absurd a jak się posadzi drzewa to bez palików lub wiąże się niteczkami!!tak się oszczędza to jest nadaje pod prokuratora firma z Żeromskiego patrzy tylko na zysk ona wszystko niszczy a nie dba o zieleń !!nie ma czegoś takiego w Danym mieście !!!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *