Odzież z membraną i ociepleniem na motor – jak zapewnić sobie komfort w okresie jesienno-zimowym?

Jesienne i zimowe wycieczki motocyklem wymagają przygotowania. Niektórzy wręcz chowają motocykl do garażu aż do wiosny, a szkoda. Wystarczy założyć odzież z membraną i ociepleniem, która zapewni komfort jazdy i zabezpieczy przed wychłodzeniem. Jak się ubrać na motocykl, gdy wieje wiatr? Jakie ubranie kupić, aby cieszyć się z jazdy w każdą niemal pogodę? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Jak się ubrać na motocykl jesienią i w zimie?

Polska złota jesień jest piękna i zachęca do motocyklowych wojaży. Ubranie też nie sprawia wtedy większych problemów. Warto jednak pamiętać, że jesienny wiatr może przewiać szyję i okolice nerek. Taka wycieczka może skończyć się bólem karku i zapaleniem korzonków nerwowych. Dlatego pierwszą warstwą odzieży powinna być koszulka termiczna. Na nią nakładamy ciepłą koszulę i kurtkę motocyklową. Pod kask koniecznie włóż kominiarkę z kołnierzem. Równie istotne są ocieplane rękawice motocyklowe z protektorem. Kto choć raz założył lekkie rękawice na chłodną pogodę ten wie, że taki błąd skutkuje skróceniem wycieczki albo bólem stawów wychłodzonych dłoni. Spodnie motocyklowe na jesień to te ze skóry albo grubego materiału tekstylnego z warstwą ocieplającą, oczywiście ze wzmocnieniami na kolanach i pośladkach. Takie ubranie wystarczy w ciepłe jesienne dni. Inaczej sprawa wygląda, gdy jest chłodno, a wiatr potęguje odczuwanie zimna. Wówczas konieczne staje się włożenie odzieży z ociepleniem i membraną.

Odzież motocyklowa z membraną i ociepleniem

Membrana to cienka warstwa materiału wodoszczelnego i wiatroszczelnego, a zarazem zapewniającego przepływ powietrza. Jej zadaniem jest ochrona przed deszczem i wiatrem. Membrana może mieć postać laminatu stale zintegrowanego z warstwą wierzchnią kurtki. Dużą popularnością cieszą membrany odpinane w okresie dobrej pogody, jak też w celu uprania. To należy uważać, aby jej nie zniszczyć. Membranę pierzemy ręcznie w misce w środkach przeznaczonych do prania membran. Najczęstsze rodzaje membran to GORETEX i SYMPATEX. Membrany w odzieży motocyklowej znajdują się w kurtkach, spodniach, rękawicach i butach.

Ubrania jesienne i zimowe mają też warstwę ocieplającą. Może to być wszyta na stałe ciepła podszewka lub podpinka z zamkiem błyskawicznym i możliwością odpięcia. Na przykład marka Shima ma w swojej ofercie modele casualowych, dopasowanych kurtek. Mogą one zarazem służyć jako dodatkowa wewnętrzna warstwa ocieplająca na jesienne i zimowe wycieczki motocyklem. Funkcja odpinania warstwy ocieplającej sprawia, że taką kurtkę można ubierać przez cały rok. Bardzo ważne są też porządne rękawice skórzane z ocieplającą podszewką, na przykład rękawice Rebelhorn. Są wyjątkowo mocne, mają protektory ochronne i piankę, chroniącą staw nadgarstka i kości dłoni i palców. 

Rękawice motocyklowe Rebelhorn – przegląd najpopularniejszych modeli

Polska marka Rebelhorn to jeden z czołowych producentów odzieży dla motocyklistów. Rękawice Rebelhorn cieszą się sporą popularnością, a to ze względu na estetyczne wykonanie z bardzo miękkiej skóry koziej, wzmocnionej niekiedy przez wstawki z materiału Superfabric™. Producent zastosował tzw. REBEL PROTECT SYSTEM, technologię zabezpieczającą w razie upadku. Wysoka jakość tych produktów potwierdzona jest certyfikatem CE. W ofercie znajdziemy zarówno lekkie rękawice na ciepłe dni, jak i modele ocieplane. Rękawice świetnie chronią dłonie, zarówno przed zimnem, jak i kontuzją w razie wypadku. Oto najpopularniejsze modele:

  • Patrol long – rękawice z koziej skóry, o długości za nadgarstek, zapewniają przyczepność i wyczucie manetki, mają perforacje na obieg powietrza i panele z pianką;
  • Patrol short – wykonane tak samo, jak poprzednie, ale krótsze od nich;
  • ST long – dość twarde rękawice ze skóry koziej i kangurzej oraz podszewką z meshu, świetnie ochronią kostki i nadgarstek, dostępne w różnych wersjach kolorystycznych;
  • Flux II – krótkie rękawice damskie i męskie o sportowym kroju;
  • Thug II – uniwersalne, krótkie rękawice, pasujące do różnych rodzajów motocykli, mają świetną wentylację i podwójną podszewkę;
  • Gap III – rękawice skórzane, wzmocnione wstawkami tekstylnymi, mają dodatkowy panel do pewnego chwytu kierownicy.

Niektóre osoby mają dłonie wyjątkowo wrażliwe na zimno. Jeśli do nich należysz, to zainwestuj w podgrzewane manetki albo chociaż w handbary.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *