Galeria Podziemna w Szewnie

Późnobarokowy zespół kościelny w Szewnie ze względu na swą wartość historyczną i architektoniczną należy do najwspanialszych zabytków Ziemi Ostrowieckiej, a dzięki podziemnym korytarzom, jest ewenementem.
Jan Długosz w księdze uposażeń diecezji krakowskiej napisał, że Szewna w 1440 r., należąca do biskupów krakowskich, ma kościół drewniany poświęcony ku czci św. Mikołaja. W 1652 r. wybudowano nowy kościół murowany, ale ten został zniszczony przez Szwedów. W 1755 r. kościół rozebrano, a materiał użyto do budowy nowej świątyni.
Projekt wykonał jezuita, ks. Józef Karsznicki. Zaprojektował on nie tylko samą świątynię, ale także całą przestrzeń wokół niej. Kościół św. Mikołaja w Szewnie powstał jako zespół architektoniczny, w skład którego wchodzą obok świątyni także domy dla księży wikariuszy. Łączy je charakterystyczny balkon, z którego sprowadzają na poziom świątyni bliźniacze schody. Pod nimi znajduje się grota z figurą Najświętszej Marii Panny. Plebania ma także podziemne połączenie z oboma wikariatami. Korytarze te, zwane Galerią Podziemną, są nieodłączną całością zabytkowego zespołu architektonicznego parafii.
Cały zespół tworzą na linii krzyża, trójnawowy kościół w stylu późnego baroku – dłuższe ramię krzyża zakończone plebanią i krótsze ramię krzyża, dwie wikarówki połączone lustrzanymi schodami. Zamysł architektoniczny dopełnia ?dom służby kościelnej?, potocznie zwany ?organistówką?. Prace, o czym świadczy data wyryta na cokole świątyni, rozpoczęto w 1775 r., a zakończono trzy lata później…
Przypuszcza się, że w tym okresie powstały również do tej pory nieodkryte Podziemne Korytarze, które kryją w sobie zagadkową historię. Obecnie wiemy, że łączą one plebanię z wikarówkami. Być może w przyszłości znajdzie się również drogę wskazującą na połączenie korytarzy z kościołem. Galeria Podziemna łącząca plebanię z wikarówką ma wymiary: 35 m długości, 3,5 m szerokości i 2,5 m wysokości. Niestety, brak wiarygodnych źródeł na temat przeznaczenia podziemnych korytarzy uprawnia do snucia hipotezy, że mogły one służyć za schronienie dla ludzi w razie jakiejś zawieruchy wojennej.
Dopiero kilka lat temu z inicjatywy ks. Jana Butryna podjęto prace konserwatorsko -restauratorskie. Ułożono instalację elektryczną, zamontowano instalację gazową, założono klimatyzację, nadając Galerii użytkowy charakter. Przede wszystkim przywrócono jej dawny blask. Dziś służy ona celom społecznym. Jednorazowo może pomieścić 100 osób, a z racji wyjątkowego, niepowtarzalnego klimatu i dogodnego usytuowania (bezkolizyjny dojazd, duży parking), odbywają się w niej konferencje, wystawy, spotkania organizacji, jubileusze. uroczystości rodzinne.

fk

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *