Na Krzemionkach dbają o unikatową roślinność

Już myśleliśmy, że ktoś nielegalnie wycina drzewo na Krzemionkach?
Okazało się jednak, że w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki rozpoczęła się wycinka części drzewostanu przez fachowców, nazywana melioracją agrotechniczną. Wszystkie te zabiegi po to, by odbudować siedliska roślinności chronionej.
Jak się dowiedzieliśmy, prace są prowadzone na obszarze 8 ha. Oprócz typowego przerzedzenia drzewostanu, przeprowadzone będą prace pielęgnacyjne roślinności podszytu. Polegają one na prześwietleniu powierzchni pola górniczego neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego z roślinnością kserotermiczną, w tym wielu gatunków reliktowych i chronionych, dla których to powołano rezerwat przyrodniczy.
Jak wyjaśniła nam Magdalena Głąb z Działu Promocji, Współpracy i Projektów Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki, największa koncentracja stanowisk cennych składników florystycznych rezerwatu znajduje się właśnie w części zabytkowego pola górniczego, w najbliższym otoczeniu budynków naszybowych trasy turystycznej. Ze względu na specyfikę tego terenu, prace muszą być wykonywane ręcznie, bez użycia kołowego sprzętu mechanicznego. Zakończenie realizacji przedsięwzięcia planowane jest na kwiecień 2017 r. Prace zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

(DaK)

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *