Dodatkowe pieniądze na zabiegi usunięcia zaćmy

Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ po raz kolejny przeznaczył dodatkowe środki finansowe na zabiegi usunięcia zaćmy.
Po dokładnej analizie dostępności świadczeń i kolejek oczekujących, deklaracjach szpitali o możliwościach zwiększenia liczby przeprowadzanych operacji, Fundusz zdecydował, że przeznaczy na ten cel 1.861.599 zł (1.834.000 zł. pochodziło ze środków centralnych, a 27.599 zł. z budżetu oddziału). To pozwoli na wykonanie 824 dodatkowych zabiegów.
Warto przy okazji dodać, iż w ub. r. świętokrzyskie placówki okulistyczne, w trzech transzach, otrzymały od NFZ 3 mln zł dodatkowych środków z przeznaczeniem na skrócenie kolejek oczkujących na operację usunięcia zaćmy.
Jak nas poinformowała Beata Szczepanek, rzecznik prasowy NFZ O/Kielce, tym razem pieniądze trafi ą do pięciu placówek przeprowadzających te zabiegi w naszym regionie: MEDILENS w Kielcach, (tel. 41 344 62 00) ? 91 zabiegów (ponad 211 tys. zł), Zespołu Opieki Zdrowotnej w Końskich, (tel. 41 -390 23 -05) ? 117 zabiegów (297,7 tys. zł), Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, (tel. 41 -273 -96 -06) ? 59 zabiegów (ponad 143 tys. zł), Zespołu Opieki Zdrowotnej w Pińczowie, (tel. 41 357-30-31) ? 286 zabiegi (555,3 tys. zł), oraz VISUS II w Starachowicach, (tel. 41 -274-13- 66) ? 165zabiegów (389,9 tys. zł). Ponadto została zarezerwowana kwota 43,7 tys. zł dla szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim i 220,3 tys. zł dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego ? placówki te (według danych NFZ) wykonują mniej zabiegów, niż przewiduje to kontrakt. Fundusz będzie monitorował wykonanie świadczeń i gdy sytuacja ulegnie zmianie, środki zostaną przekazane na konta szpitali.
Po otrzymaniu tej informacji odwiedziłam ostrowiecki ZOZ, aby zapoznać się z obecnym stanem realizacji kontraktu w oddziale okulistyki. Z przedstawionych dokumentów wynikało, iż w I kwartale br. wykonano ponad 200 zbiegów usunięcia zaćmy. Są ?nadwykonania? na kwotę 26 tys. zł i wszystko wskazuje na to, że będą one wzrastały.
-Do ubiegłego roku – podkreśla ordynator oddziału okulistyki, lek med. Elżbieta Pazderska – przestrzegaliśmy warunków umowy z NFZ, które obligowały nas do nieprzekraczania ustalonych w kontrakcie z NFZ limitów. Nadwykonania generowałyby dla szpitala znaczne koszty. Po otrzymaniu informacji, iż każda operacja zaćmy będzie zapłacona, staramy się przeprowadzać więcej zabiegów. Oczywiście, na miarę naszych możliwości. Każdego oczekującego w kolejce pacjenta weryfikujemy indywidualnie. Nie czekają na zabieg chorzy wymagający pilnej operacji.
Bardzo pochlebne opinie o pracy oddziału okulistycznego  usłyszałam od dyrektora szpitala, Rafała Lipca.
?To oddział wyróżniający się w ostrowieckim ZOZ – podkreślał mój rozmówca. Pracują tu bardzo dobrzy, doświadczeni lekarze i pielęgniarki. Oddział jest przyjazny pacjentowi.
-O dobrej opinii, jaką cieszy się nasza okulistyka, także poza regionem – dodała p.o. zastępca dyrektora ds. lecznictwa ostrowieckiego szpitala, lek. med. Maria Adamczyk – świadczy też fakt, iż przyjeżdżają tu na operacje zaćmy pacjenci m.in. z Wrocławia, czy Radomia. Wszystko wskazuje więc na to, że dodatkowe środki od NFZ trafi ą wkrótce na konto naszego szpitala i pozwolą skrócić kolejkę oczkujących na zoperowanie zaćmy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *