Dzięki wsparciu Fundacji Dom Dziecka z Chicago. Nowoczesny plac zabaw w Małachowie

W minioną sobotę w Małachowie, uroczyście oddano do użytku plac zabaw, ufundowany przez Fundację Dom Dziecka z Chicago i Polonię.
18952657_1527627193967147_3956346500169073581_nFundacja na budowę placu i urządzenie boiska zebrała środki z organizacji IV Balu Białego Tulipana, podczas którego zgromadziła ponad 17 tys. dolarów. Co ciekawe, podczas styczniowego balu charytatywnego licytowano koszulkę reprezentacji Polski oraz pamiątkową rękawicę bokserską, przekazaną przez Andrzeja Gołotę. Bal uświetnili m.in. Piotr Janicki – Konsul Generalny RP w Chicago, Andrzej i Mariola Gołotowie, Łukasz Fuksa – polonijny prawnik i biznesmen ubiegający się o urząd burmistrza Park Ridge, Wanda Morgan ? Wąsikiewicz, która od ponad 20 lat wspierała i bardzo pomogła różnym dzieciom z Domów Dziecka w Polsce, a także Karolina Jaśko – Miss Polonia Illinois 2016.
Placówka w Małachowie jest czwartą w Polsce, która zyskała wsparcie fundacji. Kontakt z fundacją nawiązał jej poprzedni dyrektor, Krzysztof Wojtachnio. Dzięki staraniom fundacji na terenie placówki stanął ? przy ogromnym entuzjazmie i radości dzieci – nowoczesny plac zabaw, swoista strefa rekreacji. Przypomnijmy, że fundacja przekazała podopiecznym placówki prezenty i paczki przed ubiegłorocznymi świętami Bożego Narodzenia, zbierając 1295 dolarów na balu z okazji Halloween. Z podobnego wsparcia fundacji skorzystali już wcześniej podopieczni z ośrodków w Policach, Wałbrzychu i Ostrołęce.
Fundacja Dom Dziecka z Chicago powstała w 2011 r. Jej założycielką jest kobieta biznesu w branży budowlanej, Aneta Szulakiewicz. Fundusze na swoją działalność pozyskuje głównie dzięki organizacji balów charytatywnych i szczodrości Polonii oraz donacji, które są ofiarowane przez ludzi o wspaniałych sercach. Wszyscy podczas uroczystości mówili o tym, że dzieci wychowywane w domach dziecka nie mają szans na normalne dzieciństwo, dlatego dzięki realizacji m.in. takich projektów, jak budowa placu zabaw mogą normalnie się rozwijać i pozytywnie identyfikować z miejscem swojego dzieciństwa.

19029203_770351243138482_5917757608263692574_n
Zbigniew Duda, starosta ostrowiecki: -Cieszę się z inicjatywy i pomocy ze strony Fundacji. Dobro dzieci jest najważniejsze i dobrze, że w pomoc dzieciom angażują się nie tylko samorząd, ale również Fundacje i Stowarzyszenia, którym za to serdecznie dziękuję. Zależy nam na tym, aby choć w części wychowankowie poczuli rodzinne ciepło i bezpieczeństwo.

W uroczystości otwarcia placu zabaw udział wzięli: reprezentujące fundację Aneta Szulakiewicz i Anna Woźniak, poseł Andrzej Kryj, starosta Zbigniew Duda oraz radni powiatowi: Joanna Suska, Mirosław Rogoziński, Jarosław Czarnecki, a także skarbnik powiatu Magdalena Zieleń, naczelnik Wydziału Edukacji, Opieki Zdrowotnej i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego Wojciech Lesiak, dyrektor PCPR Krzysztof Wojtachnio i dyrektor placówki w Małachowie Mariusz Pela.
W podziękowaniach dzieci dla fundacji czytamy m.in. ??Człowiek jest tyle wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje?? Słowa Marka Aureliusza wpisują się w sens działania na rzecz wychowanków. Potrzeby podopiecznych Niepublicznych Placówek Opiekuńczo ?Wychowawczych w Małachowie są ogromne. Budynek, 100-letni pałacyk Druckich ?Lubeckich, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz wymaga remontu. Czterdzieścioro dzieci przebywających w Małachowie ma do dyspozycji kilkuosobowe pokoje. Konieczna jest w nich wymiana instalacji oświetleniowej, podłóg i mebli. Brakuje podstawowego wyposażenia RTV i AGD. Potrzeb jest wiele, a możliwości finansowe są ograniczone. Co prawda współpraca ze Starostwem Powiatowym w Ostrowcu Św., podobnie jak z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim układa się bardzo dobrze, ale środków na rozwój infrastruktury wokół placówki jest zawsze nie dość.
Niepubliczne Placówki Opiekuńczo -Wychowawcze Nr 1, Nr 2, Nr 3 w Małachowie, realizujące zadanie finansowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św., tworzy zespół ludzi, specjalistów w pracy z dziećmi, którzy niejednokrotnie zostawiają w nich siebie samych, oddając dzieciom swoje serca. Po to, by ukoić ich ból, tęsknotę, pokazać jak powinien wyglądać rodzinny dom, dać pozytywne wzorce, które zaowocują w dorosłym życiu. Dom nawet ten, w którym panuje rodzinna atmosfera, czasem wymaga odświeżenia, meble się zużywają, ściany szarzeją, tynki pękają, dlatego zachodzi konieczność jego remontu i nie inaczej jest tu w Małachowie. W ubiegłym roku na piętrze budynku wyremontowano korytarz i dwa 3-osobowe pokoje, które zostały wyposażone w nowe meble. Wymieniono także podłogi i pomalowano część pokoi w całej Placówce Nr 1, a w Placówce Nr 3 na poddaszu ocieplono pokój najmłodszych wychowanków. Wyremontowano i uszczelniono komin na budynku NPOW. Powstały dwie, nowe świetlice i aneks kuchenny.

18952990_770333329806940_2387126802733264041_n
Część dzieci z placówki w Małachowie uczy się w szkole podstawowej w Ćmielowie, część w gimnazjum, część w szkołach ponadgimnazjalnych w Ostrowcu. Są też osoby, które znajdują się w Specjalnych Ośrodkach Szkolno -Wychowawczych, między innymi przy ulicy Gulińskiego. Dzieci kierowane są do placówki przez PCPR na podstawie orzeczenia sądowego. Obecnie w Małachowie przebywa około 40 osób w wieku od 3 do 23 lat. Dom Dziecka zatrudnia 19 osób, z których 13 to wychowawcy. Całość środków na utrzymanie Domu Dziecka pochodzi ze Starostwa Powiatowego. Dodatkowo pozyskiwani są sponsorzy. Dom Dziecka w Małachowie prowadzi Stowarzyszenie Razem, prowadzące również Warsztat Terapii Zajęciowej przy ulicy Rzeczki w Ostrowcu Świętokrzyskim.

mms_img1699510547

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *