Jubileuszowe Święto Pszczoły

Już po raz 10. Bałtowska ?Okręglica? przyciągnie pszczelarzy z całej Polski od morza do Tatr, ale także pasjonatów tej dziedziny z zagranicy.
W dniach 18, 19 i 20 sierpnia br. Bałtów stanie się krainą miodem płynącą. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli wybitni specjaliści z dziedziny pszczelarstwa i apiterapii, między innymi z Ukrainy i z Niemiec.
W piątek 18 sierpnia, odbędzie się uroczyste otwarcie i na sesję naukową przyjadą m.in. prof. Jerzy Stojko, specjalista apiterapii Natalia Seniuk z Poładawy i dr Thomas Gkroger z Api -Centrum z Berlina. Będą także pszczelarze ze Lwowa, Kijowa, Słowacji i Białorusi. Na Okręglicy znajdzie się ponad 50 stoisk z wyrobami pszczelarskimi, miodem i sprzętem. Jubileuszowe święto będzie miało także niezwykłą oprawę. Nie zabraknie dobrej muzyki i innych atrakcji. W tym także wydanych specjalnie z tej okazji pamiątkowych medali, które otrzymają osoby, fi rmy i instytucje, które przez 10 lat wspierały organizację święta. A jest kogo i co wspominać. Jak mówi prezes Rejonowego Koła Pszczelarskiego w Ostrowcu Św., Józef Misiura, dziesięć lat temu nikt nie przypuszczał, że impreza wyjdzie poza ramy regionu.
-Wiele się zmieniło przez ten czas. Nasze koło zyskało nowych członków. Wówczas było 70 osób, dziś koło liczy 160 pszczelarzy. Impreza stała się wizytówką nie tylko regionu świętokrzyskiego, ale także naszego kraju. Powstającym w Bałtowie Centrum Apiterapii zainteresowali się niemieccy specjaliści. Niewykluczone, że zaowocuje to stałą współpracą. Święto Pszczoły to nie tylko integracja pszczelarzy, ale także wymiana doświadczeń i zwrócenie uwagi na problemy związane z chorobami pszczół oraz sposoby ich zwalczania. To także zwrócenie uwagi na rolę pszczół w całym ekosystemie. Konferencje naukowe organizowane jesienią i wiosna w ciągu roku również na stałe wpisały się w ten klimat. Święto Pszczoły to zwieńczenie pracy pszczelarzy, ale też podsumowanie działań i wytyczenie priorytetów na kolejne lata -mówi J. Misiura.
Niedzielna odsłona święta zostanie połączona z Bałtowskimi Dożynkami, przez co podczas kiermaszu będzie także duże stoisko wystawiennicze dla rolników. Nie zabraknie także innych atrakcji dla mieszkańców i uczestników święta. Organizatorami Święta Pszczoły są: Urząd Gminy w Bałtowie, Stowarzyszenie ?Delta? i Rejonowe Koło Pszczelarzy.

Program wydarzenia pn. X Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie 2017:

18.08.2017 r. (piątek)
13:00 – Oficjalne rozpoczęcie X Świętokrzyskiego Święta Pszczoły w Bałtowie
13:00-18:00 – Targi pszczelarskie
18:00 – Wieczór integracyjny

19.08.2017 r. (sobota)
8:00 – Otwarcie stoisk wystawowych
10:00 – Wystąpienia zaproszonych gości z Polski z z zagranicy
10:30 – Konferencja naukowa poświęcona apiterapii, podczas której prof. Jerzy Stojko wygłosi referaty:
a) Nowe możliwości wykorzystania propolistu w tworzeniu nowoczesnych opatrunków biodegradowalnych
b) Pyłek pszczeli w profilaktyce i terapii
14:30 – Występ Orkiestry Dętej z Szastarki
18:00 – Występ zespołu CDN ROCK

20.08.2017 r. (niedziela)
8:00 – Otwarcie stoisk wystawowych
10:00 – Uroczysta Msza Święta Dożynkowo-Pszczelarska
11:00 – Przemarsz Pocztów Sztandarowych na Bałtowską Kręglicę
11:30 – Powitanie Pocztów Sztandarowych, przybyłych gości oraz wręczenie odznaczeń państwowych i związkowych połączone z przemówieniami
13:00 – Występy zespołów ludowych
15:00 – Występ zespołu Jaworowe Skrzypce
16:00 – Występ zespołu Katrina
17:00 – Zabawa taneczna

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *