Zamknij

Pszczelarska wiosna w Bałtowie (zdjęcia)

19:58, 08.04.2018 Anna Mroczek
Skomentuj

W minioną sobotę pszczelarze z Rejonowego Koła Pszczelarzy w Ostrowcu Świętokrzyskim oficjalnie otworzyli sezon. Jego uroczysta inauguracja odbyła się w Bałtowie z udziałem wójta gminy Andrzeja Jabłońskiego, prezesa koła ostrowieckich pszczelarzy Józefa Misiurę oraz wiceprzewodniczącej Rady Miasta  Ostrowca Świętokrzyskiego, Joanny Pikus, reprezentującej prezydenta miasta. Sezon otworzono konferencją, w której uczestniczyło około 150 pszczelarzy z całej Polski, w tym z Lublina, Pińczowa, Kielc, Lipska. Już po raz ósmy Bałtów zgromadził pasjonatów bartnictwa na konferencji, której tematem przewodnim były choroby pszczół. Prelegentem spotkania była dr Anna Gałka, z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW, która mówiła o zagrożeniach i sposobach walki z chorobami zakaźnymi, w tym zgnilcem amerykańskim i zgnilcem europejskim. A. Jabłoński , wójt gminy wyraził zadowolenie z faktu, że Bałtów stał się stolicą polskiego miodu oraz zapewnił o swojej gotowości do wspierania pszczelarzy.

P1290731

Jak podkreślał  prezes J. Misiura, bez pszczół nie ma życia na ziemi, stąd potrzebna jest wiedza o nowych zagrożeniach i nowych wyzwaniach stojących przed hodowcami. Stąd też organizowane przez ostrowieckie koło konferencje służą nie tylko wymianie doświadczeń między pszczelarzami, ale też pogłębianiu wiedzy. Groźny zgnilec amerykański dotarł już do województwa świętokrzyskiego. Jak na razie podobnych przypadków nie odnotowano w powiecie ostrowieckim, jednak choroba stwarza realne zagrożenie dla naszych pasiek. Dzięki możliwościom uzyskania dotacji unijnych coraz więcej ludzi chce hodować pszczoły, jednak bez fachowej wiedzy i korzystania z doświadczeń wieloletnich hodowców, a nastawienie jedynie na zysk, z reguły kończy się fiaskiem. Jak przyznaje J. Misiura obecnie w ostrowieckim kole jest 150 pszczelarzy. Siedem lat temu było około 70. Na jednego pszczelarza przypada 25 rodzin pszczelich. To imponująca liczba, lecz jej utrzymanie wymaga wiedzy i ciężkiej pracy. Dużą szansą dla hodowców są dotacje do zakupu sprzętu, matek i rodzin pszczelich oraz do lekarstw. To ważne wsparcie dla pszczelarzy. Miniony jesienno ?zimowy sezon nie był dobry dla pasiek. Krótka, lecz momentami mroźna zima oraz ciepła, przedłużająca się jesień spowodowały większe zapotrzebowanie na pokarm, w związku z czym pszczelarze odnotowali znaczny spadek rodzin pszczelich. Najczęstszą przyczyną ich zagłady są brak pożywienia oraz choroby.P1290732

Na konferencji poruszona także temat przygotowań  do jubileuszu 80?lecia ostrowieckiego koła. Główne obchody z wyjątkową oprawą i poświęceniem nowego sztandaru koła, planowane są w sierpniu br. wraz z obchodami Międzynarodowego Święta Pszczoły, które tradycyjnie odbywa się w Bałtowie. Organizatorzy spodziewają się gości z Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Łotwy i Litwy.

Konferencji towarzyszyły także stoiska pszczelarskie ze sprzętem koniecznym do rozpoczęcia sezonu oraz fachową literaturą. Nowością była waga sterowana przez GPS, znacznie ułatwiająca pracę hodowcom w pasiekach.

P1290734

(Anna Mroczek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%