Aleja małp w Ćmielowie

Fabryka Porcelany AS w Ćmielowie zaskakuje nowymi wyrobami i atrakcjami.
Na dzień przed majówką, na dziedzińcu fabryki, w specjalnie przygotowanej alejce stanęły odlane z brązu rzeźby. Na betonowych postumentach ustawiono 47 małpich głów.

mał2
Ta, niespotykana nigdzie kolekcja nawiązuje do wykonanych kilka lat temu malowideł na porcelanie ?Piękne Małpy Europy?. Porcelanowe obrazy z wizerunkami małp nadal są prezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej van Rij na piętrze fabryki.
Liczba 47 małp z brązu odpowiada liczbie państw europejskich. Każda z małp została ustawiona na betonowym postumencie i opatrzona flagą danego państwa. Rzeźby są autorstwa właściciela Fabryki Porcelany AS Adama Spały. Wykonania małp z brązu podjął się Michał Szybalski w Odlewni Artystycznej Brązy Polskie w Krakowie.
-Kolekcja jest przestrogą dla ludzkości, aby uchronić naszą cywilizację przed zagładą ? wyjaśnia zamysł powstania małp z brązu A. Spała. Jeżeli świat, a w szczególności rodzinna Europa nie będą współpracować, a koncentrować się jedynie na własnych
korzyściach, to kruchy jest nasz los. Utracenie empatii może niebezpiecznie zbliżyć ludzi do poziomu zwierząt.
W niedługim czasie, na każdym z betonowych postumentów, zostanie zamieszczony specjalny elektroniczny czytnik. Po dostawieniu do niego telefonu komórkowego każdy będzie mógł przeczytać informacje dotyczące danej małpy. Dzięki takiemu rozwiązaniu turyści dowiedzą się dlaczego ta małpa, a nie inna została przypisana do danego kraju. Już podczas projektowania obrazów Piękne Małpy Europy niemałym, a jednocześnie dyplomatycznym problemem okazało się przedstawienie małpy Watykańskiej. A. Spała wybrnął z tego delikatnego problemu we wdzięczny sposób. Jak? Musicie się sami przekonać. Mogę tylko powiedzieć, że przekaz ten jest najlepiej rozumiany przez Polaków.
Jak mówi A. Spała, aby kolekcja nie była tak poważna, wśród małp została ustawiona także rzeźba jego głowy, z dopiskiem ?Z kogo się śmiejecie?. Właściciel szykuje także dla odwiedzających fabrykę specjalny konkurs. Każdy, kto sfotografuje się w jednym z państw europejskich i zamieści to zdjęcie na Facebook- u, otrzymała 1 proc. zniżkę na wszystkie atrakcje fabryki. Z rosnącą liczbą odwiedzonych państw będzie rosła zniżka. Warto dodać, że każdą małpią rzeźbę można zakupić po uprzednio wynegocjowanej cenie.

mał

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *