Kleszcze w natarciu

Już cztery przypadki boreliozy w tym roku zgłoszono do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
2018 rok może być pod tym względem znów rekordowy, bowiem okres ukąszeń kleszczy wywołujących zapadalność na tę chorobę przypada głównie od czerwca do września.
-Nadal obserwowany jest wzrost liczby zachorowań na boreliozę – przyznaje Elżbieta Góralska – Dulny, p.o. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 2017 r. zarejestrowano aż 33 przypadki, w tym 17 potwierdzono serologicznie (2016 ? 27, 2015 ? 12). Współczynnik zapadalności wyniósł w 2016 r. ? 24,1/100 tys.; 2015 r. ? 10,55/100 tys.). Wzrost współczynnika zapadalności na boreliozę obserwujemy również na terenie Polski. W 2017 r.
wyniósł on 56,02/100 tys., w 2016 r. wyniósł on 55,22/100 tys., w 2015 r. ? 35,40/100 tys.
– Do zachorowań dochodziło najczęściej u osób w przedziale wiekowym 60 ? 69 lat, ekspozycja na zakażenie była największa w miesiącach czerwiec, lipiec, wrzesień- mówi Elżbieta Góralska- Dulny. Z dochodzeń epidemiologicznych wynika, że do ukłucia przez kleszcze dochodziło głównie w lesie. Objawy kliniczne choroby w zdecydowanej większości to rumień wędrujący, bóle stawowe, zapalenie stawów, obrzęki stawów, zawroty głowy, wymioty.

tick-482613_960_720
Warto przypomnieć sobie, że istnieją dwie podstawowe metody ochrony przed kleszczami: nieswoiste i swoiste. Do metod nieswoistych zaliczamy te działania, które mają na celu ochronę naszej skóry przed ukąszeniem przez kleszcza. Do metod swoistych zapobiegania należy szczepienie. Niestety, istnieje szczepienie przeciwko tylko jednej chorobie przenoszonej przez kleszcze ? odkleszczowemu zapaleniu mózgu.
Przed wyjściem np. do lasu skórę należy szczelnie osłonić ubraniem ? powinniśmy mieć długie rękawy, długie spodnie, wysokie skarpety, które naciągamy na nogawki, czapkę z daszkiem albo kapelusz oraz buty z wyższą cholewką. Nasze ubranie powinno mieć jasny kolor ? nie jest to sposób na odstraszenie kleszcza, lecz dzięki temu łatwiej go zauważymy. Po każdym powrocie z obszaru, na którym mogą występować kleszcze, powinniśmy dokładnie obejrzeć całą skórę. Miejsca, do których najchętniej przyczepiają się te owady to pachy, pachwiny, skóra za małżowinami usznymi, fałdy skórne, ale kleszcze mogą także żerować w innych miejscach.
Można też stosować repelenty, czyli środki odstraszające niepożądane organizmy, w tym wypadku kleszcze. Główne związki chemiczne, które stosujemy do odstraszania tych pajęczaków, to DEET oraz permetryna.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *