Długotrwale bezrobotni

Powiat ostrowiecki notuje najniższy w historii poziom bezrobocia.
Na koniec tego miesiąca w rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy pozostawały 4.324 osoby, o blisko trzysta mniej niż w kwietniu i o czterysta pięćdziesiąt mniej niż przed rokiem.
Zapewne bezrobocie nadal będzie maleć, bowiem urzędy otrzymują z programów rządowych pieniądze, które mogą przeznaczyć na aktywizację osób z grup znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, a więc długotrwale bezrobotnych i 50 plus. Poza tym coraz mniej absolwentów wkracza na rynek pracy, co jest z kolei związane z niżem demograficznym. Można powiedzieć, że osoby, które chcą pracować, pracują. Ofert zatrudnienia jest coraz więcej, a pracodawcy coraz częściej w sytuacjach, gdy nie mogą znaleźć kandydata z potrzebnymi umiejętnościami, zatrudniają młode osoby o określonych cechach  wolicjonalnych i przyuczają ich do pracy na określonym stanowisku.
Rozszerza się jednak lista zawodów, w których brakuje kandydatów do pracy. Pod ścianą znalazły się firmy budowlane. Z braku rąk do pracy ograniczają przerób. W ostatnich tygodniach z kolei najwięcej ofert zgłaszanych jest na stanowiska produkcyjne. Są propozycje dla spawacza, ślusarza, mechanika, galwanizera itp. Zakłady odzieżowe, firmy z branży metalowej i współpracującej z hutnictwem, mogą się niebawem znaleźć w podobnej sytuacji, jak branża budowlana.
Z czterech tysięcy bezrobotnych w powiecie ostrowieckim aż 700 w ogóle nie pracowało, 1.200 nie posiada kwalifikacji zawodowych, a kolejne tysiąc nie posiada doświadczenia zawodowego. Do grupy określanej jako osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, a więc długotrwale bezrobotne, bez kwalifikacji, doświadczenia, niepełnosprawni i po 50. roku życia, zaliczonych zostało ok. 90 proc. bezrobotnych.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Długotrwale bezrobotni

  • 13/06/2018 at 08:34
    Permalink

    UP wogole nie pomaga, po co ten urząd? Cieszą się że spada bezrobocie a przecież wyrzucają ludzi z UP bo nie chcieli tyrać za grosze u dziada jakiegoś a w UP odchaczony gość że już załatwiony i bezrobocie spadlo

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *