Wykus 2018

W dniach od 15 do 17 czerwca odbędą się wydarzenia związane ze szczególnym miejscem w lasach świętokrzyskich ? Wykusem, położonym na terenie Nadleśnictwa Suchedniów. Wykus_2018_Rajd_rowerowy
W organizację przedsięwzięć upamiętniających poległych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK ?Ponury? po raz kolejny włączyli się leśnicy.
Każdego roku, w połowie czerwca na Wykusie organizowane są uroczystości. W tym roku włączone zostały one w obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości. W organizację zaangażowały się nadleśnictwa: Suchedniów, Skarżysko, Starachowice i Zagnańsk. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak objął patronatem honorowym wydarzenia w ramach uroczystości wykusowych: Rajd Rowerowy na Wykus i Rekonstrukcję ataku na bunkier, podczas którego zginął „Ponury”. Leśnicy wraz z pocztem sztandarowym radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych obecni będą także na głównych uroczystościach na polanie wykusowej.

Wykus_2018_inscenizacja
Wykus to miejsce szczególne, nie tylko dla lasów świętokrzyskich, ale i w skali kraju. Stanowił bazę polskich partyzantów. Podczas powstania styczniowego stacjonowali tu powstańcy dowodzeni przez  Mariana   Langiewicza.   W  trakcie   II   wojny światowej  znajdowały  się   tu   obozy  żołnierzy polskiego podziemia, najpierw pod dowództwem mjr. Henryka Dobrzańskiego ?Hubala?, później Zgrupowania Partyzanckie AK ?Ponury? ? por. cc. Jana Piwnika ?Ponurego?. 15 września 1957 r. w
miejscu dawnego obozu odsłonięto kapliczkę z obrazem Matki Boskiej Bolesnej, upamiętniającą poległych w walce o Ojczyznę. Na jej ścianach umieszczono 123 pseudonimy poległych podczas wojny żołnierzy. Kapliczka otoczona jest murem, na którym obecnie umieszczonych jest już kilkaset tabliczek   z   nazwiskami   zmarłych   żołnierzy   zgrupowań   ?Ponurego?   i   ?Nurta?.   Kapliczka   z otaczającym terenem w promieniu 30 m stanowi miejsce pamięci narodowej ?Wykus?, wpisane do rejestru zabytków nieruchomych. Wykus (326 m n.p.m.) jest również rezerwatem przyrody.

Wykus_ogólne_2018

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *