”Gdzie są chłopcy, gdzie dziewczęta z tamtych lat?? (zdjęcia)

Młodzi artyści z Opatowskiego Teatru Muzycznego już po raz piąty zaprezentowali koncert upamiętniający bohaterów Powstania Warszawskiego.

Dzięki uprzejmości ks. dr Michała Spocińskiego, to artystyczne wydarzenie odbyło się w Kolegiacie Św. Marcina w Opatowie. 1 sierpnia 2018 r o godz. 17.00 dźwięk syreny przypomniał opatowianom o 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, natomiast o godz. 18.30 rozpoczął się koncert ”Gdzie są chłopcy, gdzie dziewczęta z tamtych lat?”.

Scenariusz spektaklu muzycznego został opracowany przez Edytę Gwoździk, która go także wyreżyserowała. Wokaliści zostali przygotowani przez Magdalenę Szemraj, która była odpowiedzialna za stronę muzyczna tego przedsięwzięcia. Scenografia do koncertu została wykonana przez Beatę Piątek.

-Sięgnęliśmy do piosenek śpiewanych podczas powstania, ale także do współczesnych, które nawiązują do tamtych wydarzeń- powiedziała Magdalena Szemraj.

Wykorzystaliśmy teksty będące wspomnieniami  uczestników Powstania Warszawskiego, wiersze Tadeusza Gajcego, K.K.Baczyńskiego, Anny Świerszczyńskiej i anonimowych poetów tworzących w tym tak okrutnym czasie- mówi Edyta Gwoździk. -Przygotowując spektakl staraliśmy się odtworzyć atmosferę towarzyszącą tym wszystkim, którzy nie opuścili swej ukochanej Warszawy i chcieli walczyć w jej obronie z narażeniem własnego życia. Udało nam się uzyskać to dzięki przejmującym tekstom prezentowanym przez artystów OTM, niezwykłej muzyce, fragmentom audycji Powstańczego Radia ?Błyskawica”, kostiumom artystów oraz wyeksponowanym rekwizytom stanowiącym wiele rodzinnych pamiątek z okresu II wojny światowej.

Koncert wzruszał, wywoływał wiele emocji i łez u licznie zgromadzonej publiczności, co oznacza, że spełnił swoja misję, abyśmy nigdy nie zapomnieli o ? tych wszystkich, którzy szli przed nami z okrzykiem Ojczyzna i z męką szaloną, aby nas zbawić[…] dla jutra”.

Po koncercie dyrektor Opatowskiego Ośrodka Kultury – Dorota Jopek – podziękowała prałatowi dr Michałowi Spocińskiemu za przyjęcie artystów w murach Kolegiaty oraz Edycie Gwoździk i Magdalenie Szemraj za wzruszający koncert i znakomite przygotowanie artystów. Słowa podziękowania skierowała także do pracowników OOK za ich zaangażowanie w przygotowanie
koncertu.

Wyrazy wdzięczności za ogromną aktywność artystyczną wyraziła Edyta Gwoździk dziękując artystom za ich pracę i wciąż rozwijane talenty. Słowa podziękowania skierowała także do wiernej publiczności stale przybywającej na koncerty OTM oraz do ks. dr Michała Spocińskiego za jego życzliwość i sympatię do przedsięwzięć tej grupy.

W koncercie wystąpili: Natalia Pyszczek, Marta Mruk, Zuzanna Wiśniewska, Karolina Grabowiec, Karolina Szemraj, Maja Gorazd, Mateusz Wożniak, Alicja Smolarska, Inga Gumuła, Weronika Gumuła, Zuzanna Gwoździk, Karolina Andzel, Paulina Andzel, Aleksandra Molisak, Aleksandra Kolasa, Magdalena Grzyb, Natalia Szymańska, Zuzanna Zwolińska, Karolina Strzępska, Katarzyna Gardynik, Andrzej Raczyński, Mateusz Firmanty, Konrad Zygadło, Kacper Wałek, Michał Kozakiewicz, Grzegorz Słowik.

Fot. Andrzej Klimont

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *