Święto plonów w Kunowie

W minioną niedzielę, w strugach deszczu odbyły się Dożynki Powiatowe, których gospodarzem w tym roku była gmina Kunów.
Jednak kapryśna aura nie pozbawiła uczestników dobrego humoru i ducha zabawy.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. św. Władysława w Kunowie w intencji rolników. Po nabożeństwie uczestnicy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej pod batutą Jerzego Kłonicy barwnym korowodem przeszli na kunowski stadion. Marsz otwierali strażacy OSP i poczty sztandarowe, tuż za nimi szli starostowie dożynek: Katarzyna Gierczak z Małego Jodła i Kamil Powrózek z Biechowa, niosąc chleb wypieczony z tegorocznych zbóż. Potem ruszyły delegacje gmin: Kunów, Waśniów, Bałtów, Bodzechów i Ćmielów z wieńcami dożynkowymi i przedstawicielami władzy samorządowej. Na scenie gospodarze dożynek: starosta Zbigniew Duda i burmistrz Lech Łodej, witając uczestników, dziękowali rolnikom za trudy pracy ich rąk. Wieńce zostały ośpiewane przez miejscowe koła gospodyń wiejskich, a gospodarze dzielili się poświęconym chlebem z uczestnikami uroczystości.
Dożynki były okazją do wręczenia odznaczeń: ?Zasłużony dla Rolnictwa?. Wśród zacnego grona znaleźli się: Paweł Kulczak z Antoniowa, Arkadiusz Chudzik z Szewny, Mariusz Boleń ze Stoków Starych, Dorota Pietrzekiewicz z Ćmielowa, Czesław Rokita z Rudy Kościelnej, Wiesław Chamera z Małego Jodła, Andrzej Kasprzycki z Bukowia, Jacek Pazderski z Bukowia, Witold Żółkoś z Udzicowa, Renata Ślusarz?Magiera z Janowic, Krzysztof Stańczak z Boleszyna, Urszula Kijanka z Iwanisk i Jerzy Werenowski z Ostrowca Świętokrzyskiego. Podczas uroczystości wręczono też nagrody w powiatowym konkursie ?Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku?. I miejsce zdobyli: Agnieszka i Grzegorz Kita z Czajęcic w gminie Waśniów, II – Lucyna i Leszek Różalscy z Bałtowa i III – Jadwiga i Jan Mikosowie z Udzicowa w gminie Kunów. Nagrody wręczona także laureatom konkursu ?Najpiękniejsza posesja w gminie Kunów?. I miejsce zajęli: Justyna i Andrzej Cioch z Nietuliska Dużego, II – Joanna i Piotr Relikowscy z Boksycki i III – Marzena i Ryszard Nowakowie z Janika.
W części artystycznej prezentowali się: Orkiestra Polowa Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich oraz zespoły ludowe powiatu ostrowieckiego. W rytm zabawy wprowadziły uczestników zespoły: ?Markus P? i ?Champion?. Dożynkom towarzyszyły stoiska wystawiennicze z ekologicznych gospodarstw i pasiek powiatu ostrowieckiego.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *